Místo, kde se buduje komunitní zahrada

Na Jižních Svazích vzniká komunitní zahrada. Zájemci se mohou stále hlásit

publikováno: 10.7.2019

Zlín - Ve spolupráci s Odborem městské zeleně města Zlína začíná vznikat jedinečný projekt. Má nejenom zprostředkovat městské zahradničení obyvatelům Zlína, ale klade si za cíl také zlepšování sousedských vztahů na více méně anonymním sídlišti. Jedná se o projekt Komunitní zahrada Jižní Svahy, jejíž vznik si odhlasovali sami obyvatelé Zlína, v rámci participativního rozpočtu Tvoříme Zlín.

„Komunitní zahrady jsou zahrady, které se nachází na veřejném či soukromém pozemku a slouží ke sdílenému pěstování ovoce, zeleniny či bylin.  Zahrady často vznikají ve městech na zdevastovaných či opuštěných místech, která se místní snaží revitalizovat,“ vysvětlila Zuzana Hegmonová, zahradní architektka Odboru městské zeleně.  

Jak tedy taková komunitní zahrada funguje? Komunitní zahradu spravuje nejčastěji spolek, tedy skupina aktivních lidí, která se o chod a udržování zahrady stará. Zájemce si pronajme svůj záhonek a společně s ostatními, sdílí zázemí zahrady. Jde tedy o pozemek, vybavení, vodu, místo pro relaxaci atd. Tento sdílený prostor často slouží také k sousedskému setkávání. Lidé zde můžou sdílet své poznatky ohledně pěstování, pořádat různé workshopy, mohou zde cvičit, relaxovat nebo třeba uspořádat táborák. 

Komunitní zahrada Jižní Svahy vznikne v prostoru po nedostaveném obchodním centru tzv. torzu. V červnu se uskutečnila první schůzka pro zájemce, kteří byli blíže informování o projektu a o plánech do budoucna.

„Momentálně se snažíme oslovit širokou veřejnost s nabídkou spolupráce na realizaci a chodu zahrady. Zatím nám totiž chybí esenciální složka tohoto projektu, a to právě aktivní komunita lidí, která by komunitní zahradu vytvářela. Během léta již začne úprava pozemku a pozvolná výstavba zahrady. Přepokládáme, že by zahrada mohla být otevřená již na podzim tohoto roku,“ doplnila Eva Miranda Rubianes, jedna ze zájemkyň, která se podílí na vzniku a organizaci skupiny lidí se zájmem o komunitní zahradničení.

Zájemci se mohou ozvat na e-mail: svahy.zahrada@gmail.com. Novinky lze také sledovat na fb stránkách Komunitní zahrada Jižní Svahy. 

Vložil/a: Irena Orságová
Čtenost článku: 1928

Další fotografie

Místo, kde se buduje komunitní zahrada Místo, kde se buduje komunitní zahrada Komunitní zahrada návrh Point pro setkání - komunitni-zahrada Nákres komunitní zahrady Inspirace pro komunitní zahradu

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«září '20»
PÚSČPSN
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)