Náměstí Míru

Náměstí Míru. Soutěž na jeho proměnu začala

publikováno: 12.7.2018

Zlín – Město Zlín vyhlásilo veřejnou architektonickou soutěž na proměnu náměstí Míru a jeho okolí. Z ní by měl vzejít návrh, podle kterého bude nejrušnější prostor v centru krajského města modernizován.

„Záměrem je nejen vylepšit vzhled náměstí Míru a přilehlých ploch, ale také řešení problémů s parkováním v centru. Zaměřená je i na neutěšenou plochu před kostelem sv. Filipa a Jakuba,“ upřesnil primátor Miroslav Adámek, který je garantem přípravy modernizace náměstí a jeho okolí.

Současný vzhled plochy náměstí Míru pochází z konce 80. let minulého století a je již překonán, ať již z hlediska funkčnosti či vzhledu. Nová podoba má být modernější a také vstřícnější k pořádání nejrůznějších akcí. Proměna se dotkne také koncepce zeleně či restauračních předzahrádek, prověřuje se i možnost podzemního parkování a to ve spolupráci se soukromými investory. „Jedním z důležitých prvků k řešení bude pódium a taky okolní ulice, tedy Rašínova a část ulice Bartošovy. Pozornost bude věnována i části třídy Tomáše Bati mezi náměstím a tržištěm,“ doplnil Ivo Tuček, vedoucího Oddělení prostorového plánování magistrátu.

Téma možné dostavby náměstí je letité a má mnoho zastánců i odpůrců. Zadání soutěže je v tomto ohledu nestranné a nabádá soutěžící k prověření této plochy jakýmkoliv způsobem. Teoreticky se tak lze dočkat návrhů od „zcela zastavěné“ až po „zcela zarostlé.“ „Nechtěli jsme limitovat tvůrce v jejich přístupu. Pokud bychom toto téma zásadním způsobem omezili, jistě bychom si vyslechli kritiku,“ přiznal Miroslav Adámek.

O kvalitě návrhů a jejich vhodnost pro město rozhodne odborná porota. Ta je sedmičlenná a z pravidel České kanceláře architektů vyplývá, že její převážná část musí být tvořena nezávislými odborníky, v tomto případě architekty.

Celá soutěž bude probíhat ve dvou kolech, respektive fázích. Tento systém byl zvolen proto, že se v prvním kole řeší především koncept, respektive idea řešení celého návrhu a teprve v druhém kole dochází k postupnému zpřesnění těchto návrhů. Výhoda tohoto řešení je také v tom, že porota může po prvním kole do vybraných návrhů zasáhnout a svými pokyny podnítit zpracovatele ke zpřesnění svých návrhů. „Výsledky soutěže budou známy koncem letošního roku,“ dodal Ivo Tuček.

Náklady na proměnu centrálního zlínského náměstí se odhadují na desítky milionů korun, práce tak budou pravděpodobně rozděleny do několika etap.

Náměstí Míru má pro Zlín zásadní význam, jde o přirozené centrum města a dějiště nejvýznamnějších akcí. Dříve se jmenovalo Hlavní a Masarykovo. Zajímavostí je, že v domě č.p. 63 zahájili v roce 1894 své podnikání Tomáš, Antonín a Marie Baťovi, z těchto skromných začátků poté vyrostl obuvnický gigant Baťa. K poslední zásadnější změně na náměstí došlo v roce 2001, kdy z něj byly odstraněny prodejní buňky.

Vložil/a: Zdeněk Dvořák
Čtenost článku: 2213


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«červenec '19»
PÚSČPSN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)