Ilustrační foto

Návrh na referendum. Příští týden jej posoudí zastupitelstvo

publikováno: 30.1.2019

Zlín – Návrh na konání místního referenda k vodárenské problematice má dostatečný počet podpisů. Vyplynulo to z kontroly petičních archů, kterou magistrát v uplynulých dnech provedl. Návrhem se proto bude zabývat rada města na svém jednání 4. února, zastupitelstvo se k němu vyjádří 7. února.

„Kontrolovali jsme, zda má „Návrh na konání místního referenda“, který nám doručil přípravný výbor dne 14. ledna, všechny náležitosti, které ukládá zákon o místním referendu. Po prozkoumání jsme konstatovali, že návrh splňuje veškeré formální požadavky a o této skutečnosti jsme písemně informovali zmocněnce přípravného výboru. V souladu se zákonem bude návrh předložen radou města k projednání Zastupitelstvem města Zlína,“ prohlásil Tomáš Lang z Odboru kanceláře primátora, který se návrhem na vyhlášení referenda zabýval.

Magistrát přezkoumával formální náležitosti návrhu uvedené v ustanovení paragrafů 10 a 11 zákona, ale nezabýval se tím, zda o navržených otázkách lze konat místní referendum či nikoliv. Tato pravomoc je totiž dle ustanovení paragrafu 13 odstavce 1 zákona svěřena zastupitelstvu obce, jež rozhoduje o vyhlášení místního referenda nebo o tom, že místní referendum nevyhlásí, jestliže o navržených otázkách nelze místní referendum konat.

Přípravný výbor předložil návrh na pořádání referenda už v létě minulého roku. Podle Ministerstva vnitra ČR jsou otázky v něm obsažené položeny tak, že o nich nelze referendum konat. Současný návrh se oproti tomu z minulého roku liší pouze v tom, že došlo ke změně pořadí otázek.

Rada města může s návrhem na uspořádání referenda souhlasit, odmítnout jej nebo nechat bez rozhodnutí. Stejné možnosti budou mít i zastupitelé. Právě jejich postoj bude rozhodující. Zájmem přípravného výboru je spojit referendum s volbami do Evropského parlamentu, které se uskuteční koncem května.

Návrh na uspořádání referenda se týká vodárenské problematiky a společnosti Vodovody a kanalizace Zlín. V ní město Zlín největším akcionářem, když vlastní cca 46 procent akcií.

Další informace k tématu na https://www.zlin.eu/tiskove-zpravy---aktuality-arch-2186.html?stitek=voda-zlin.

 

Otázky pro referendum předložené přípravným výborem:

1/ Má statutární město Zlín odvolat na nejbližší valné hromadě VaK Zlín stávající členy orgánů VaK Zlín, zvolit nové členy a uložit těmto členům realizovat výsledky referenda?

2/ Má statutární město Zlín jako ovládající osoba Vodovodů a kanalizací Zlín a.s. (dále jen VaK Zlín) na nejbližší valné hromadě VaK Zlínu ložit jeho vedení prosazovat samostatné provozování vodohospodářské infrastruktury VaK Zlína za tímto účelem neprodlené ukončení smluv s Moravskou vodárenskou a.s.?

3/ Souhlasíte s tím, aby statutární město Zlín při výkonu své samostatné působnosti nepokračovalo ve stávajícím provozním modelu provozování vodohospodářské infrastruktury, kdy je tato infrastruktura pronajímána společnosti Moravská vodárenská a.s.?

 

Vložil/a: Zdeněk Dvořák
Čtenost článku: 1132


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«srpen '19»
PÚSČPSN
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)