samet-v-divadle-1.jpg

Nová publikace Samet v divadle vypráví příběh revolučních listopadových dní roku 1989

publikováno: 12.11.2019

Zlín - Ve čtvrtek 14. listopadu vychází unikátní publikace s názvem Samet v divadle, která bude podrobně mapovat neopakovatelné a dnes už jen těžko představitelné události listopadových revolučních dní roku 1989 v tehdejším Gottwaldově, a to skrz příběh a život v Divadle pracujících.

Právě divadlo a lidé v něm byli největším hybatelem veškerého dění a v posledních měsících roku 1989 sehráli zásadní a velmi stěžejní roli. Autor Jakub Malovaný na knize spolupracoval s přímými účastníky Sametové revoluce. Vzpomínky a bohatý archiv mu poskytli herci Rostislav Marek a Ivan Kalina, herečka Helena Čermáková, 

dramaturgyně Jana Kafková nebo výtvarník a scénograf Jaroslav Čermák. Svými postřehy pak přispěli také další „listopadové“ osobnosti, jako například Bedřich Koutný, Petr Bartoš nebo Stanislav Devátý.

Publikace se zaměřuje na první dny Sametové revoluce a období bezprostředně následující, a to až do března roku 1990, kdy Václav Havel navštívil zlínské divadlo, ve kterém byla právě uvedena jeho hra Zahradní slavnost.

„Určitě nejde o odbornou knihu, na čtenáře však čeká silný příběh. O Sametové revoluci toho bylo napsáno opravdu hodně, ale nikdy na mě nedýchla tak intenzivně, jako právě přes ty všemožné dokumenty a hlavně dlouhé debaty. Najednou jsem měl pocit, že se historie, která pro mě byla do té doby možná i trošku vzdálená, odvíjí před mýma očima. Že díky lidem a jejich autentickým vzpomínkám, které se vážou k místu mně tak důvěrně známému, k divadlu, vnímám listopadové události mnohem barvitěji a dalo by se říct, že i mnohem osobněji,“ uvedl Jakub Malovaný s tím, že součástí knihy bude také bohatá fotografická příloha a obrovské množství nikdy nepublikovaných artefaktů, které výrazně dokreslí příběh významných dnů naší novodobé historie.

Kniha Samet v divadle bude pokřtěna 16. listopadu v Městském divadle Zlín po premiéře inscenace Jednou budem dál, k dostání však bude už o dva dny dříve, a to jak ve zlínském divadle, tak například v Muzeu jihovýchodní Moravy.

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 712


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«červenec '20»
PÚSČPSN
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)