pyro.jpg

Nová vyhláška upravuje používání pyrotechniky. Omezí místa i časy „výbuchů“

publikováno: 2.8.2019

Zlín - Dětská hřiště, pietní místa, kostely, zdravotnická zařízení či zařízení sociálních služeb, zoo, útulek, atd. To jsou jen namátkou místa, u nichž již nebude možné podle nové vyhlášky omezující pyrotechniku beztrestně rušit hlukem výbuchů a zapáchajícími zplodinami z takzvané zábavní pyrotechniky. Každé z míst má také ochranné pásmo, které je stanoveno od 50 metrů(v případě hřišť) až po 500 metrů, jako v případě zoo a útulku pro zvířata v nouzi. Vyhláška reaguje na zvyšující se počet stížností a podnětů občanů na neohleduplné chování.

 „Z tohoto důvodu jsme se rozhodli, stejně jako řada dalších měst v České republice, používání pyrotechniky v přiměřeném rozsahu omezit. Zde podotýkám, že úplný zákaz pyrotechniky není dle současné legislativy možný,“ vysvětlil náměstek primátora Aleš Dufek.  

Vyhláška především vymezuje místa, na kterých bude možno odpalovat nejnebezpečnější pyrotechniku - to je velké ohňostroje a pyrotechniku nejvyšší kategorie F4. Jedná se celkem devět vhodných lokalit, které byly určeny na základě doporučení komisí místních částí. Zejména v případě ohňostrojů se totiž v minulosti opakovaně stávalo, že byly odpalovány i v hustě obydlených lokalitách v blízkosti obytných domů.

Dále vyhláška zakazuje používání veškeré pyrotechniky na veřejných prostranstvích v centrální části města a v centrálním parku na sídlišti Jižní Svahy (samozřejmě s výjimkou Silvestra, či období Barum rally a Filmového festivalu).

„Z důvodu ochrany majetku, bezpečnosti a veřejného pořádku je také zakázáno pyrotechniku odpalovat na místech typu lavičky a altány, v podchodech, na hřištích, na zastávkách MHD, na pietních místech, dále v okolí škol, zdravotnických a sociálních zařízení, policejních služeben, úřadů, soudů či kostelů. Pamatovali jsme také na zvířata – kvůli nim je zakázáno používání pyrotechniky do 500 m od ZOO a útulků pro zvířata,“ upřesnil právník magistrátu Daniel Novák.  Samozřejmostí je, že pyrotechnika nebude používána v době nočního klidu, tj. obecně od 22 do 6 hodiny, nicméně právě v době významných dnů či akcí typu Silvestr, Barum Rally, či dalších dnů vyjmenovaných v jiné speciální vyhlášce o nočním klidu je počátek doby nočního klidu posunut na 24. či 2. hodinu. Tzn. např. na Silvestra by za porušení nočního klidu bylo považováno odpalování pyrotechniky až po 2 hodině ranní.

Vyhláška vejde v platnost 2. srpna. Celé znění vyhlášky naleznete zde:

https://www.zlin.eu/uplna-zneni-nejdulezitejsich-vyhlasek-a-narizeni-cl-856.html

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 2354


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«srpen '20»
PÚSČPSN
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)