Obecně závazné vyhlášky a nařízení SMZ

Obecně závazné vyhlášky a nařízení obce tvoří výsledek normotvorné pravomoci, k níž je obec primárně zmocněna Ústavou a tato pravomoc je pak blíže vymezena v zákoně č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, a dále též v některých speciálních zákonech.

Územní působnost obecně závazných vyhlášek a nařízení obce se vztahuje pouze na území obce, která tyto předpisy vydala (s výjimkou některých typů nařízení, které se na základě zmocnění stanoveného ve speciálních předpisech mohou vztahovat i na území jiných obcí nacházejících se ve správním obvodu obce, které takovéto nařízení vydala).

Obecně závazné vyhlášky a nařízení obce zavazují všechny osoby nacházející se na území příslušné obce, a to bez ohledu na jejich trvalé bydliště či sídlo.

Obecně závazná vyhláška obce je místní právní předpis vydávaný obcí v rámci výkonu její samostatné působnosti, tj. v záležitostech, které si obec řeší sama. Vydávání obecně závazných vyhlášek patří do pravomoci zastupitelstva obce.

Nařízení obce je místní právní předpis vydávaný obcí v rámci výkonu její přenesené působnosti, tj.  v rámci výkonu státní správy svěřené zákonem obci. Vydávání nařízení obce patří do pravomoci rady obce (výjimkou jsou malé obce kde se rada obce nezřizuje a vydávání nařízení obce zde v důsledku této skutečnosti patří do kompetence zastupitelstva).

S účinností od 1. 1. 2022 se na základě zákona č. 35/2021 Sb., o Sbírce právních předpisů územních samosprávných celků a některých správních úřadů (dále jen "Sbírka právních předpisů"), již nevyhlašují obecné závazné vyhlášky a nařízení na úřední desce obce, ale v uvedené Sbírce právních předpisů, kterou spravuje Ministerstvo vnitra ČR.

Na úřední desce obce se pouze zveřejní po dobu 15 dnů oznámení o tom, že byl příslušný místní právní předpis vyhlášen ve Sbírce právních předpisů.

Sbírka právních předpisů je bezplatně a neomezeně veřejně přístupná způsobem umožňujícím dálkový přístup, a to na tomto odkazu:
https://sbirkapp.gov.cz/

Z důvodu lepší přehlednosti a praktičnosti však statutární město Zlín i nadále trvale zveřejňuje texty svých platných právních předpisů, včetně jejich úplných znění, na svých webových stránkách v sekci "Jsem občan" – podsekce "Obecně závazné vyhlášky a nařízení" (viz též níže uvedený odkaz).

V současné době není v zveřejněn žádný dokument.

Související odkazy

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«květen '22»
PÚSČPSN
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)