ODKAZ PANÍ LUKRÉCIE A ALBRECHTA – NEKŠOVÉ NA VÝCHODNÍ MORAVĚ

16. 09. 2014 - 15. 10. 2014
ALTERNATIVA - Kulturní institut Zlín
ALTERNATIVA - Kulturní institut Zlín
577 018 162, alternativa@zlin.eu
www.zlin.eu

Výstava k 400 letům od úmrtí Lukrécie Nekšové z Landeka a 380 let od násilné smrti Albrechta z Valdštejna. Výstava bude doplněna dobovými exponáty a věrnými kopiemi dobových kostýmů z 16. A 17. století. 

    V letošním roce uplynulo 400 let od úmrtí Lukrecie Nekšové z Landeka a 380 let od násilné smrti jejího druhého manžela Albrechta z Valdštejna. Smrtí Lukrecie (23. března 1614) vyhasl rod Nekšů z Landeka. Jeho představitelé svou náboženskou tolerancí, hospodářskými schopnostmi a příkladným vztahem k poddaným psali téměř 70 let historii celé východní Moravy.

Je paradoxem, že jen díky sňatku Lukrecie s Albrechtem z Valdštejna se jim dostalo pozornosti historiků.

   Je pozoruhodné, že letošní výročí probudilo sounáležitost lidí z lokalit, které kdysi Nekšům na Moravě patřily. A tak v průběhu letošního roku  výstavní panely putovaly ze štípského kostela na rymickou tvrz a odtud do Vsetína. A na konci roku budou nainstalovány v Holešově.

   Vrcholem všech vzpomínkových aktivit se stane výstava ve zlínském kulturním institutu Alternativa. Výstavní panely budou doplněny dobovými exponáty z depozitářů Muzea regionu Valašsko, Muzea Kroměřížska, Muzea jihovýchodní Moravy, Městského kulturního střediska Holešov, zámku Lešná a také věrnými kopiemi dobových kostýmů z 16. a 17. století Martiny a Martina Hřibových a Hany Poláškové Wincorové.

  Za finanční podpory společnosti Cream real Estate, s.r.o., statutárního města Zlín, Zlínského kraje, obce Lukov, Ministerstva kultury ČR, města Holešov a obce Rymice výstavu připravili Spolek přátel hradu Lukova a sdružení Communitas Auxilium.

komentovaná prohlídka k výstavě - 17. 9. 2014  v 16 hodin - p. Holík, předseda Spolku přátel hradu Lukova, o.s.

Přednáška k výstavě - 25. 9. 2014 v 17 hodin - p. Němec, historik, p. Holík, předseda Spolku přátel hradu Lukova, o.s.

komentovaná prohlídka k výstavě - 8. 10. v 16 hodin - p. Holík, předseda Spolku přátel hradu Lukova, o.s.

Otevřeno: PO-PÁ: 8-12h, 13-17h, SO: 10-16h

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«září '14»
PÚSČPSN
     
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
DALŠÍ ODKAZY

Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)