Ondřej Běták - odpovědi na dotazy

Dotaz č. 1

Datum: út 2.10.2012, 9.21 hod.
Email: paralek.pepa@seznam.cz

DOTAZ:

Dobrý den.
Dlouhou dobu žiju v jedne okrajové cásti Zlína,kde stejne jako asi na spouste jiných míst hrají důlezitou roli dobrovolní hasici.Porádají různé souteze,akce pro deti atd a kdyz se nedejboze neco stane,tak i pomůzou.Nedávno jsem se dozvedel,ze jsou ve Zlíne i dobrovolní hasici,kterí to mají jako svoji práci.Takových lidí jako jsou hasici,kterí pomáhají nám ostatním pri svých nelehkých vsemozných zásazích není nikdy dost,takze je fajn,ze mesto nesetri v bezpecnosti,jen mi prijde trochu divne neco jako dobrovolní hasici z povolání.Můzete mi to prosím nejak vysvetlit?
Moc dekuji
Josef P.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,
zcela jistě máte na mysli jednotku JPO II v Prštném. Jedná se v podstatě o "profesionální" jednotku. Rozdíl je v tom, ze tito hasiči jsou zaměstnanci města Zlína. Nejsou tedy ve služebním poměru, jak tomu je u Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. Je to obdobné jako u příslušníků městské policie. Tento koncept přijalo město v minulých letech.
Jedná se tedy o jednotku, která je připravena zasahovat 24 hodin denně, musí plnit přísné minutové limity výjezdu a je plně samostatně akceschopná.

 

Dotaz č. 2

Datum: út 2.10.2012, 9.49 hod.
Email: katerinak@atlas.cz

DOTAZ:
Vážený pane náměstku,
před několika měsíci jsem potkala nedaleko svého nového bydliště na Jižních Svazích-Podlesí několik hasičů, kteří nosili nějaké veliké tlakové nádoby, zřejmě s kyslíkem, a po mém dotazu co se kde stalo mi odpověděli že nic, že můžu zůstat klidná, že dělají pouze nějakou údržbu na krytech ochrany obyvatelstva.
Pokud to spadá pod statutární město Zlín, tak bych se Vás ráda zeptala, zda-li si opravdu myslíte, že si v dnešní době může město dovolit vyhazovat peníze za nějaké takovéto kryty? V době, kdy studená válka je dávno pryč, kdy nehrozí jaderná ani chemická válka.
Nebylo by raději vhodnější finanční prostředky místo na takovéto zbytečnosti (o kterých mimochodem ani drtivá většina obyvatel žijících poblíž neví) investovat do hasičských či sanitních vozidel, které dnes a denně pomáhají druhým, nebo do techniky, která se například používá při povodních, které nás ohrožují daleko více, než nějaká jaderná či chemická hrozba, než utápět kdoví kolik peněz za něco, co se nikdy nepoužije (zatímco užitečné věci budou zastaralé)?
Předem Vám velice děkuji za Vaši odpověď.
S pozdravem,
Mgr. Kateřina Komárková

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,
mate pravdu, město Zlín disponuje několika kryty, které udržuje. Můj názor je, že v dnešní době se jedná o věc přežitou z hlediska hrozby globálního ohrožení. Nicméně jejich kapacita může sloužit i k jiným potřebám. Například při plošných povodních mohou sloužit přechodně k evakuaci osob apod. Povinnost udržovat úkrytovou kapacitu ukládá našemu městu zákon.
Samozřejmě se snažíme investovat i do dalších, Vámi zmíněných věcí. V letošním roce uskutečňujeme projekt "snížení rizika povodni", investujeme do vybavení krizových složek a nyní připravujeme výběrové řízení na nákup dvou lehkých hasičských vozidel.

 

Dotaz č. 3

Datum: út 2.10.2012, 11.11 hod.
Email: navarazlin@seznam.cz

DOTAZ:
Dobrý den, pane Bětáku.
Již několikrát jsem na diskusním fóru upozorňoval na nešvar v lokalitě pod Albertem u Věžových domů. Naposledy mi odpovídal tiskový mluvčí, že mou připomínku o opilcích u dětského hřiště předá kompetentnímu radnímu. Předpokládám, že podnět jste obdržel, proto můj dotaz zní, jaké jsou možnosti, popř. již posuny v této záležitosti. Skutečně nevíme, jak se těmto zvracejícím, kálejícím a nevhodně chovajícím opilcům v blízkosti dětského hřiště (cca 100m) bránit. Děkuji za odpověď a doufáme v brzské vyřešení tohoto letitého problému.
S pozdravem, Navara

ODPOVĚĎ:

Dobry den,
o tomto problému víme i diky opakovaným stížnostem.
Na uvedenou lokalitu se zaměřujeme v rámci hlídkové služby městské policie. Bohužel v této chvíli strážníci mohou osoby napomínat, ale nemají možnost je postihnout. Tato situace by se ale měla brzy změnit. V rámci nové vyhlášky o zákazu konzumace alkoholu na veřejnosti bude do listopadového jednání zastupitelstva předložen návrh na zařazení celé této lokality mezi oblasti, kde bude popíjení alkoholu na veřejnosti zakázáno. Věříme, že situace se následně zlepší. A to i proto, že v lokalitách, kde už je tato vyhláška aplikována, k uklidnění situace došlo.

Dotaz č. 4

Datum: út 2.10.2012, 21.01 hod.
Email: janvelky@centrum.cz

DOTAZ:
Dobrý den pane Běták.
Předem bych Vám chtěl poděkovat za práci, kterou děláte pro lidi. Nebudu chodit kolem horké kaše a rovnou se Vás zeptám. Mé otázky jsou směřovány na hasičskou jednotku města Zlína. Měl jsem možnost Vaši jednotku shlédnout při mnoha ukázkách a dokonce i zásazích. Libilo se mi jejich profesionální vystupování a ochota, se kterou mi vše dokázali vysvětlit a v rámci možností i ukázat. A když si dovolím srovnat Vaši jednotku s profesionálními kolegy z Příluku, tak si myslím, že jsou profesionalitou a vzděláním minimálně na stejné úrovni. A teď k otázkám, zeptám se stručně v bodech:
1) proč není městské hasiče vidět u více zásahů, mám na mysli dopravní nehody, odchyt hmyzu a jiné? Vždyť výbavu a vzdělání na to určitě mají,
2) jak Vaše jednotka spolupracuje s profesionálními kolegy, jak to probíhá?
3) kolik stojí roční provoz takové jednotky?
4) a snad poslední, k čemu město Zlín používá značně zestárlé (ale nesmrtelné) vozidlo PV3S? Neberte to jako urážku, ale nedělají si z Vás \"srandu\", že máte takové auto, není lepší pořídit něco reprezentativnějšího,novějšího a ekonomičtějšího?
5) jednotka jezdí jen po území města nebo i mimo, do vedlejších obcí?
Tak snad vše. Dopředu Vám děkuji za případnou odpověď. Na závěr bych Vám chtěl ještě jednou poděkovat za práci, kterou odvádíte a taky za to, že máte na mysli ochranu obyvatel města Zlína.

ODPOVĚĎ:

Děkujeme za pochvalu:-).
1) Naše jednotka zasahuje u všech Vámi vyjmenovaných událostí. Mnohdy ale lidé nevnímají, že je na místě zásahu jednotka statutárního města Zlína a pokládají ji za jednotku HZS ZK. Jinak Vám dávám za pravdu, naši hasiči disponují veškerým vybavením včetně hydraulického vyprošťovacího zařízení.
2) Výjezdy naší jednotky řídí právě dispečink Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. V praxi to znamená, že dispečer rozhodne, zda vyjedou hasiči krajští, anebo ti naši. Pokud je na místě jako první naše jednotka, velí zásahu velitel našeho výjezdu. Při příjezdu krajských hasičů přebírá velení velitel zásahu krajského výjezdového vozidla.
3) Významný vliv na výši nákladů má každý rok počet výjezdů. Konečná částka se tak vždy liší. V loňském roce stál provoz naší hasičské jednotky téměř sedm milionů korun.
4) Vozidlo V3S je k dispozici pro krizové situace. V takovém případě slouží jako "štábní a spojovací vozidlo," které může vyjet kamkoliv. Zlin je město s rozšířenou působností, tzn. že krizový štáb nebo povodňová komise řeší i události v dalších obcích v okolí Zlína.
Samozřejmě, že by se dalo pořídit i něco reprezentativnějšího a novějšího, ale domníváme se, že finanční prostředky jsou více potřeba jinde, například na obměnu vozového parku hasičských jednotek. Takže si toto vozidlo, které mimochodem všichni s úsměvem nazývají "Máňa", ještě chvíli ponecháme:-)
5) Jednotka zasahuje primárně na území města. V rámci zásahu však může vyjet i mimo město pravě do obcí, které spadají v krizovém řízení pod město Zlín

Dotaz č. 5

Datum: út 2.10.2012, 23.02 hod.
Email: pnovy@centrum.cz

DOTAZ:
Zdravím vás, pane náměstku.
Po přečtení jednoho článku se vás chci zeptat na několik věcí ohledně fungování JPOII Zlín-Prštné. Předem říkám,že jako bývalý policista se alespon částečně vyznám v problematice IZS. Moc rád bych se od vás dozvěděl,co tito hasiči dělají. Je poněkud nezvyklé,že si město,ve kterém je HZS zřídilo takto ještě svoje vlastní hasiče,ale berme to jako plus pro obyvatele města. Chci se zeptat, zda-li tito hasiči z Prštného zasahují jen ve Zlíně nebo i mimo něj a proč například při jednom požáru v Malenovicích přijeli 3 hasičské cisterny (2 ze Zlína z Obecin a 1 z Otrokovic) a hasiči z Prštného, kteří to mají vlastně nejblíž vůbec nepřijeli?!Totéž když byla na tř.T.Bati dopravní nehoda, tak tam byli pouze hasiči HZS z Obecin a hasiči města z Prštného ne, ikdyž by tam určitě byli rychleji a lidem u nehody pomohli dřív.
Je mi jasné,že něco je zřejmě limitování technikou,proto nejezdí tito hasiči na všechno,ale není škoda,že když už si město platí svoje hasiče,aby se od nich pomoc občanům nedostávala,nebo jen v omezené míře? A co potom tito hasiči dělají?
Děkuji.
P.N.
obyvatel Zlína-Podhoří

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,
na část Vašeho dotazu jsem již odpověděl ve svých předchozích reakcích.
V případě události v Malenovicích zřejmě rozhodl operační důstojník HZS ZK, který řídí i výjezdy naší jednotky, o povolání jednotky z Otrokovic právě proto, aby nedošlo k výjezdu posádky kraje i města. Ty si pravděpodobně nechal v záloze pro případ kumulace této události na území Zlína.
V případě havárie na třídě T. Bati nejsem schopen odpovědět. Je možné, ze naše posádka již někde zasahovala nebo držela zálohu.
Každopádně Vás mohu ujistit, ze naše posádka je technicky kompletně vybavena k okamžitému zásahu stejně jako výjezdová posádka krajských hasičů. Jsme tedy schopni zasahovat jak u požárů a havárií, tak i u jiných druhů událostí.

 

Děkuji za všechny dotazy a všem přeji příjemný den.
Ondřej Běták
 

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«září '21»
PÚSČPSN
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
DALŠÍ ODKAZY

Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)