sochy.jpg

Park Komenského ozdobí bronzové plastiky

publikováno: 6.5.2021

Zlín – V parku Komenského začala instalace souboru bronzových plastik sochaře Michala Gabriela. Putovní výstava, která nyní zavítala i do Zlína, je tvořena sousoším Strážci/hráči doplněným smečkou sedmi zvířat. Venkovní expozice bude v našem městě k vidění do jara příštího roku.

Dílo Hráči původně vzniklo jako třináct samostatných soch vyřezaných do třinácti dubových kmenů. „Každý dub měl stáří nejméně 150 let a vždy šlo o padlé stromy. Žádný nebyl kvůli soše pokácený. Aby mohly sochy stát trvale venku, jsou odlité do bronzu,“ osvětlil autor. Později do forem sejmutých ze třinácti dřevěných hráčů odlil třináct nových soch. Oproti původním otiskům vyřezaného povrchu byl povrch pokryt strukturou ze skořápek vlašských ořechů.

Skutečné skořápky jsou zalité v povrchu sochy černou polyesterovou pryskyřicí. Aby mohly tyto laminátové odlitky stát trvale venku, byly odlity také do bronzu,“ dodal.

Hráči/strážci i šelmy a další objekty jsou opakovaně umisťovány do veřejného prostoru měst české republiky i sousedních zemí (Karlovy Vary, Praha, Brno, Olomouc, Kroměříž, Rakovník, Bratislava, Büdelsdorf.

Kurátorem venkovní výstavy je Leoš Lang.

Jakmile současná epidemiologická situace dovolí, bude soubor plastik oficiálně představen veřejnosti formou vernisáže,“ vzkázal.

Statutární město Zlín má sochy v bezplatné výpůjčce. O organizační zajištění expozice se postaral městský Odbor kultury a památkové péče za přispění Kulturního institutu – Alternativa.

Akademický sochař a vysokoškolský učitel Michal Gabriel je absolventem Střední umělecko průmyslové školy v Praze a Akademie výtvarných umění v Praze, oboru Sochařství. V roce 1987 založil spolu s dalšími umělci neformální uměleckou skupinu Tvrdohlaví. Od roku 1998 působí jakožto docent na Fakultě výtvarného umění VUT v Brně, vyučuje i na Vysoké škole uměleckoprůmyslové škole v Praze. V roce 1995 za svoji tvorbu obdržel prestižní cenu Jindřicha Chalupeckého. V roce 2009 byl jmenován profesorem. Před třemi lety získal v Německu hlavní cenu festivalu Nord Art Büdelsdorf. Michal Gabriel patří od druhé poloviny 80. let  k nejvýraznějším sochařům postmoderní generace. V jeho tvorbě se kloubí klasický a tradiční sochařský pohled s rovinou experimentální, novátorskou a objevitelskou. Jeho sochy tvoří příběh samy o sobě, vypovídají o světě, který autor sestavuje jako mozaiku z jednotlivých soch, které se spojují v celky a nabývají vlastnosti sousoší. Přesto Gabrielova díla můžeme chápat jako solitérní, vnímat je individuálně, tak jak nám to umožní naše svobodná mysl.

Vložil/a: Irena Orságová
Čtenost článku: 3169


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«prosinec '21»
PÚSČPSN
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
DALŠÍ ODKAZY

Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)