skoly-inspirace--1-.jpg

Partnerství měst přináší ovoce. Zlín se inspiruje i je inspirací pro jiné

publikováno: 18.11.2019

Zlín - Výměny učitelů, i žáků a čerpání i zprostředkování inspirace pro další rozvoj. To jsou jen některé z přínosů v oblasti školství, které přináší partnerské smlouvy s řadou zahraničních měst. V současné době se tak například postupně na jednotlivých školách zavádí výuka anglického jazyka rodilým mluvčím.  Výuka se setkává s velkým nadšením ze strany dětí i vyučujících.  Na základě zájmu dětí, rodičů i škol se tak město Zlín snaží rozvíjet vztahy s dalšími partnerskými městy a připravit se na čerpání dotací z projektu Erasmus.

„Chceme podpořit výměny učitelů, studentů i rodilé mluvčí ve školách. Aktuálně oslovujeme základní školy ve Francii a hledáme vhodnou pro navázání vzájemných kontaktů, tzn. výměny učitelů. S těmito projekty jsme navštívili osobně francouzského velvyslance i českého velvyslanec ve Francii a ti nám přislíbili podporu a pomoc, což mě velmi potěšilo,“ uvedla Kateřina Francová, náměstkyně primátora pro oblast školství. Ve spolupráci se Zlínským krajem a Gymnáziem na Lesní čtvrti se tak mohou děti ze zlínských škol těšit na francouzského lektora.

Základní škola M. Alše zase navázala kontakty se školou v partnerském městě Groningen. Zástupci z holandské školy se přijeli inspirovat do Zlína. Ačkoliv byla hlavním tématem návštěvy výuka angličtiny, holandské učitele zaujala řada věcí, které u nich neznají. Velkým překvapením pro ně byl například systém školních jídelen a družin. Nyní se tak i připravuje podpis Memoranda o spolupráci a očekává se návštěva primátora s Groningenu.

Ve spolupráci se Zlínským krajem navštívili Zlín i učitelé základních, středních a mateřských škol z partnerského města Jaroslavl. V rámci výměny zkušenosti navštívili učitele z jednoho z nejstarších ruských měst Dům dětí a mládeže Astra, Mateřskou školu na Luční či ZŠ Okružní. Pro ruské hosty bylo velkým překvapením, že ve vedení mateřské školy stojí muž a také školní zahrada s hracími prvky či pískovištěm.

V Rusku je pobyty dětí venku přesně dán a jak se nám svěřila paní ředitelka jedné mateřské školky, která má 22 tříd je velmi složité to naplánovat a děti na betonovém plácku bez hracích prvků zabavit.  Na Základní škole Okružní „záviděli“ paní ředitelce muže v učitelském kolektivu, zajímali se zejména o ekologickou výchovu ve školách a i tady je překvapilo prostorné školní hřiště,“ zakončila náměstkyně Kateřina Francová. 

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 870


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«červenec '20»
PÚSČPSN
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)