Na radnici pracuje cca 450 lidí

Platy na radnici? Průměrně 17 697 korun čistého měsíčně

publikováno: 9.6.2015

Zlín – Zaměstnanci magistrátu si v roce 2014 vydělali průměrně 17 697 korun čistého měsíčně. Bylo to o 402 korun více než v roce 2013. Na magistrátu pracuje cca 450 lidí.

Informace o výši platů svých zaměstnanců radnice zveřejňuje vůbec poprvé. „Chceme být otevření. Před několika týdny jsme sdělili odměny v městských společnostech, na webu www.zlin.eu máme už více než rok umístěný velmi podrobný „rozklikávací“ rozpočet, zveřejňujeme smlouvy s dodavateli a mnoho dalších informací, často nad povinný rámec. Je to podle nás správná cesta,“ sdělil primátor Miroslav Adámek.

Tak jako v jiných společnostech jsou i na radnici rozdíly mezi finančními příjmy u řadových zaměstnanců a lidí ve vedoucích funkcích. Například vedoucí oddělení si v loňském roce přišli měsíčně na 25 507 korun čistého. V jejich případě to bylo o 883 korun více než v roce 2013.

Nejlépe placenými zaměstnanci jsou v hierarchii magistrátu manažeři, tedy lidé řídící samostatné odbory či oddělení s často desítkami zaměstnanců. V roce 2014 byl jejich měsíční čistý příjem 35 839 korun, o rok dříve si vydělali měsíčně o 1 589 korun méně. „Tomu samozřejmě musí odpovídat i nároky a zodpovědnost, které jsou na tyto lidi kladeny. Toto sdělení o výši jejich platů považuji za dobré rozhodnutí,“ uvedl náměstek primátora Patrik Kamas.  

Na vedoucích pozicích pracují na magistrátu v drtivé většině lidé s vysokoškolským vzděláním a mnohaletou praxí, přicházející často z podnikatelského sektoru. „Každý rok vypisujeme hned několik výběrových řízení, ve kterých hledáme nové kolegy. Opakovaně se nám však stává, že máme problém dané pozice obsadit. Zákonná kritéria jsou ve většině případů opravdu přísná,“ konstatovala Helena Eidová, tajemnice magistrátu.

Výši platů se zlínská radnice rozhodla zveřejnit formou tiskové zprávy jako první ve Zlínském kraji. „Předkládáme je v takové podobě, která poskytuje dostatečný přehled o výši finančních prostředků vynakládaných na platy zaměstnanců a zároveň není v rozporu s právem na ochranu jejich osobních údajů,“ uvedl Daniel Novák z Odboru právního magistrátu.

Z hlediska zákona patří lidé pracující pro zlínskou radnici mezi zaměstnance, kteří jsou placeni z veřejných prostředků. Do této kategorie patří i další pracovníci ve veřejném sektoru, například lékaři, učitelé všech stupňů škol, hasiči, policisté, zaměstnanci příspěvkových organizací a státních podniků, lidé pracující pro obchodní společnosti zřízené státem či územními samosprávnými celky atd. Celkem jde v rámci ČR o více než 1 000 000 osob.

Před několika týdny už radnice zveřejnila výši odměn v městských společnostech. Ze zprávy vyplynulo, že člen statutárního orgánu kapitálové společnosti, kterou stoprocentně vlastní město Zlín, si měsíčně průměrně vydělá 12 tisíc korun hrubého. Členové dozorčích rad neberou vyšší odměnu než 9 tisíc korun hrubého. „Z uvedených čísel je patrné, že z těchto pozic neděláme žádné „trafiky.“Snažíme se chovat v městských společnostech co nejšetrněji, stejně jako na radnici,“ konstatoval náměstek primátora Ondřej Běták.

Výši příjmů volených představitelů radnice, tedy primátora a dalších členů rady města, stanovuje nařízení vlády č. 37/2003 Sb., jsou tedy snadno dohledatelné a vyčíslitelné. „Můj plat nikdo ani nemusí hledat, hned ho přiznám. Jako primátor města Zlína si měsíčně přijdu na cca 50 tisíc korun čistého. U politiků mi jmenovité sdělení příjmů nevadí, s tím, že budou veřejnými osobami se vším všudy, musí počítat. Ale u dalších profesí tento přístup vhodný není, s ohledem na stav naší společnosti,“ je přesvědčen Miroslav Adámek. „Například já za práci v pozici náměstka primátora dostávám cca 40 tisíc korun čistého měsíčně. A protože jsem uvolněný náměstek, je to z radnice můj jediný příjem. Za další funkce, třeba v komisích, žádné odměny pobírat nemohu,“ prohlásil Ondřej Běták.

Čtenost článku: 14154


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«květen '22»
PÚSČPSN
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)