img-3869.jpg

Pod kontrolou je ve Zlíně už více než 22 tisíc stromů

publikováno: 19.2.2020

Zlín - Stromy pod kontrolou. To je název projektu, do něhož je už několik let zapojeno i město Zlín. V této databázi si může laická i odborná veřejnost vyhledat takřka všechny stromy, které rostou na veřejných plochách ve městě. Zjistit si lze jejich popis, zdravotní stav či perspektivu. Aktuálně je zde vedeno přes dvacet dva tisíc zlínských stromů, které patří městu. Právě probíhající období vegetačního klidu tak slouží i ke kontrole jejich zdravotního stavu. Nemocné a nebezpečné dřeviny pak musejí být odstraněny a nahrazeny.

„Portál Stromy pod kontrolou zaznamenává i předchozí zásahy a ošetření a proto i dokáže sám navrhovat stromy a jednotlivé plochy, které jsou vhodné k aktuální kontrole,“ vysvětlila Petra Halašková, arboristka Odboru městské zeleně. Kontrola stromů se uskutečňuje také na základě podnětů občanů. A v neposlední řadě se stromy kontrolují na základě vlastního terénního šetření vyplývající z činnosti Odboru městské zeleně nebo Odboru životního prostředí a zemědělství.  

Ve většině případů se jedná o běžnou vizuální kontrolu, kdy je hodnocen celkový stav stromu s viditelnými defekty. V případě podezření na jiné poškození, které nelze vizuálně rozpoznat, se doporučují detailnější hodnocení stromů, především pomocí přístrojových testů jako jsou tahová zkouška či akustický tomograf. Ročně projde kontrolou přibližně 2 000 kusů stromů v majetku města na pozemcích spravovaných odborem městské zeleně.

„Nelze předem odhadovat, kolik stromů doporučí kontrola ke kácení, odhadem to bývají jednotky procent,“ uvedla městská arboristka. Mezi převažující důvody odstranění patří špatný zdravotní stav stromů, jako jsou hniloby či dřevní houby, a také špatná fyziologická vitalita dřevin. To znamená že, dřeviny silně prosychají či jsou již suché.

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 803


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«duben '20»
PÚSČPSN
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

Neplatí do odvolání
výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)