Život ve Zlíně v roce 2017 nepodraží

Poplatky v roce 2017? Žádné drama se (opět) nekoná

publikováno: 21.12.2016

Zlín - Setrvalý stav. Kontinuita. Zmrazení. Mnoha slovy lze popsat „změny“ v poplatcích, které čekají na Zlíňany v příštím roce. Popisovat budou vždy to samé jako v minulých letech: k žádné změně nedojde u drtivé většiny částek - ať u ž se jedná o nájemné v městských bytech, jízdné v MHD nebo třeba svoz komunálního odpadu.

„Snažíme se hospodařit tak, abychom nemuseli žádné poplatky zdražovat, myslím ty, které mají vazbu na město a které dokážeme ovlivnit. Příští rok tak bude opět v tomto směru příznivý,“ sdělil primátor Miroslav Adámek.

Jaké jsou tedy ceny pro rok 2017?

Nájemné v městských bytech = beze změny.

O roku 2014, kdy došlo ke snížení výše nájmů, pokračuje setrvalý stav. U standardních bytů je nájemné 79,53 Kč metr čtvereční, u bytů ve velkokapacitních domech na Okružní, Středové a Nad Ovčírnou to je 69 Kč za metr čtvereční, u bytů se sníženou kvalitou pak 65  Kč za metr čtvereční, u bytů se státní dotací 19,66 Kč až 58,98 Kč za metr čtvereční. U bytů pro seniory a zdravotně postižené je nájem 19,66 Kč až 40 Kč za metr čtvereční. Mladé rodiny platí ve startovacích bytech zvýhodněné sazby od 50 Kč do 60 Kč za metr čtvereční.

 Teplo = mírné snížení.

Při jednáních o úrovni předběžné ceny tepelné energie pro 2017 počítá Teplo Zlín s mírným zlevněním oproti roku 2016. V posledních letech přitom cena většinou rostla.

Vodné a stočné = ceny jsou „zmrazené,“ porostou je o inflaci.

0,3 procenta – to je výše inflace, o kterou vzroste cena vodného a stočného v roce 2017. Kubík vody tak bude stát 86,71 Kč včetně DPH, o 25 haléřů více než v roce 2016. Za svou denní spotřebu Zlíňan zaplatí kolem 7 Kč. V žebříčku měst podle cen vody čeká Zlín pokles ze současného 28. místa v ČR o několik příček níže, protože cena vodného a stočného bude růst jinde více – o jedno až tři procenta.

Město Zlín ovlivňuje cenu vody z pozice největšího akcionáře ve společnosti Vodovody a kanalizace Zlín. Ta uzavírá každý rok smlouvu o cenách vody s Moravskou vodárenskou, která je provozovatelem vodárenské infrastruktury ve Zlíně.

Svoz komunálního odpadu = stále bude stačit pětistovka.

Žádná změna, na zaplacení ročního svozu komunálního odpadu bude nadále stačit částka 500 Kč. A to i přesto, že město na tuto činnost doplácí ročně cca 10 milionů korun.

V případě svozu komunálního odpadu bude město i nadále poskytovat občanům řadu úlev a osvobození. Například úlevu ve výši 40 procent z poplatku poskytuje město dětem do 18 let a seniorům od 65 let, studenti studující mimo Zlínský kraj nebo občané, kteří jsou držiteli průkazu ZTP a ZTP/P. Osvobození ve stoprocentní výši město poskytuje občanům, kteří se více jak deset měsíců v kalendářním roce zdržují mimo Zlín a tento fakt prokáží patřičným dokladem.

Radnice apeluje na občany, aby tento poplatek (ale i jiné) řádně zaplatili. Případné neplatiče bude kontaktovat prostřednictvím vymáhacího oddělení a to nařízením daňové exekuce - například srážkami ze mzdy nebo jiných příjmů či třeba přikázáním pohledávky z účtu. Vymáhací oddělení magistrátu taktéž spolupracuje se soudními exekutory.

Jízdné v DSZO = další rok beze změny.

Naposledy se jízdné v MHD měnilo v roce 2011 – a od té doby už ne. Rok 2017 tuto tradici neporuší. Základní jízdenka, která platí na 20 minut, tak bude i nadále stát 12 Kč, za nepřenosnou síťovou měsíční „permici“ zaplatí cestující 480 Kč. Více na www.dszo.cz.

Psi = chovatelé a majitelé zaplatí stejně.

Výše poplatku je stanovena podle trvalého bydliště. Částka se pohybuje v rozmezí 200 do 1 000 Kč za jednoho psa, cena závisí na lokalitě a dané ulici, jejichž soupis je přílohou obecně závazné vyhlášky. Osoby pobírající jakýkoliv druh důchodu, který je jejich jediným zdrojem příjmů, platí po prokázání 200 Kč. Splatnost tohoto poplatku je při roční periodě platby 30. dubna a při nahlášené pololetní periodě platby, kdy částka poplatku přesahuje 1 000 Kč, je splatnost 30. dubna a 30. září.

Daň z nemovitosti = vše při starém.

Respektive, zůstávají koeficienty z roku 2014. Pro pozemky, obytné domy a byty jsou ve Zlíně uplatněny tyto: na katastrálním území Lhotka u Zlína, Salaš u Zlína, Klečůvka, Lužkovice, Velíková, Kudlov, Štípa, Kostelec u Zlína, Mladcová, Jaroslavice u Zlína a Příluky u Zlína jde o nejnižší koeficient 2, v Malenovicích u Zlína, Prštném a Loukách nad Dřevnicí to je koeficient 2,5, střed Zlína je zatížen koeficientem 4,5.

Čtenost článku: 13393


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«květen '22»
PÚSČPSN
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)