Při prohlídce rozestavěného Památníku Tomáše Bati.jpg

Premiér v demisi Andrej Babiš si prohlédl Památník Tomáše Bati

publikováno: 5.3.2018

Zlín – Rozestavěný Památník Tomáše Bati si při dnešní návštěvě Zlína prohlédl premiér v demisi Andrej Babiš. V rámci svého programu v krajském městě se zajímal i o obnovu Velkého kina, další památky z baťovské éry.

„Tomáš Baťa byl člověk s velkou vizí. A tuto vizi dokázal popsat. Škoda, že ji nečetl Václav Klaus,“ prohlásil Andrej Babiš během krátké prohlídky památníku.

Premiér, kterého doprovázeli i někteří členové vlády nebo hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, se o obnovu památníku zajímá. „Přispěl k tomu, že jsme na tento projekt získali dotaci ve výši 32 milionů korun z Ministerstva kultury. Byla k tomu potřeba celá řada jednání, ale jsem rád, že jsem je tehdy podstoupil,“ konstatoval primátor Miroslav Adámek, který Andreje Babiše krátce seznámil s vývojem stavebních prací. Dodal, že město se s žádostí o dotaci obrátí na vládu i v případě Velkého kina, které je nyní kvůli havarijnímu stavu uzavřené.

Památník se vrací do původní podoby z 30. let minulého století, kdy byl nazýván „skleněným krystalem“ a stal se jedním ze symbolů Zlína. Ubourány byly obě postranní přístavby, došlo k odstranění nevhodných podlahových konstrukcí a připravuje se položení nových podlah. „Stavební práce běží dle harmonogramu. Bohužel s maketou letadla to termínově již tak hladce nejde, a proto nebude umístěna v památníku ihned po dokončení jeho obnovy po stavební stránce. Památník Tomáše Bati je ukázkou, jak úspěšně mohou stát a město realizovat konkrétní projekty,“ prohlásil náměstek primátora Jiří Korec během dnešní pohlídky stavby.

Do památníku se vrátí maketa letadla Junkers F 13, ve které přišel v roce 1932 o život Tomáš Baťa, zakladatel slavného obuvnického impéria. Stroj bude postaven v měřítku 1:1, oproti originálu bude maketa jiná pouze v tom, že nebude mít motor a interiér pro pasažéry.

Obnovení Památníku Tomáše Bati vyjde na cca 70 milionů korun. Kromě dotace z Ministerstva kultury a peněz z rozpočtu města jsou využity i prostředky z veřejné sbírky nazývané Zlíňané sobě, která již vynesla více než 600 tisíc korun. Památník bude znovu otevřen ve druhé polovině letošního roku.

Vložil/a: Zdeněk Dvořák
Čtenost článku: 2147


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«květen '19»
PÚSČPSN
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)