Připravujeme

PROGRAM NA DUBEN 2019

PROGRAM NA DUBEN 2019

2. – 30. 4.

RICHARD JARONĚK – HIC SUNT LEONES: ZDE ŽIJÍ LVI

Výstava Afriky Hic sunt leones je kolekce 80 druhů zvířat, jejich příběhů, přírodních nástrah a strastí, bojů o přežití či mnohdy humorných, úsměvných a až komických situací, které život v Africe přináší. Nejde jen o ‚pouhé' fotografie zvířat, ale o jejich příběhy z Jihoafrické republiky, Botswany, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie atd. Mnohdy jde o roky pozorovaný život zvířete, jindy jen o vteřiny okamžiku přinášející originální a někdy i doposud nezaznamenaný moment. Dnešní náročný návštěvník chce více než fotku – chce příběh! Smutný a drsný, veselý či úsměvný – ale příběh! A skutečný znalec Afriky Richard Jaroněk jich do své jedinečné výstavy zařadil víc než dost!

Otevřeno: PO-PÁ: 8-12, 13-17, SO: 10-16

 

3. 4. V 18 HODIN – vstup volný

KONCERT – ZUŠ Jižní svahy

 

 

4. 4.  V 18 HODIN

KONCERT - MUSICA ANGELICA – Dámy hudební scény v Alternativě

Magdalena Malaníková - zpěv, Lucie Fajkusová – harfa

Úžasný recitál dvou talentovaných dam. Zazní irské balady, šansony, filmová hudba a také známé muzikály.

Jako host vystoupí Fanda Dominec - akordeon.

Vstupné:  90 Kč, studenti, senioři 50 (možno zakoupit v Městském informačním a turistickém středisku, přízemí radnice nebo v Alternativě před akcí)

 

9. 4. V 18 HODIN

ČERNÝ VEČER S MIRKEM ČERNÝM A MISTRY – STAVITELI HUDEBNÍCH NÁSTROJŮ

Michal Smetánka /SR/, Vít Kašpařík, Marek Gonda, Martin Heřkovič, houslařská dílna Pavla Celého, Jiří Macků, Dominik Matůšů

Další z Černých večerů nabídne velmi netradiční setkání s mistry svého oboru – špičkovými výrobci hudebních nástrojů. Hlavním hostem bude Michal Smetánka /SR/, jenž je považován za ikonu slovenské lidové hudby a organologie. Ctižádostí Černého večera tentokrát bude vytvořit domáckou atmosféru, v níž její protagonisté předvedou a povypráví o svých nástrojích a budou sdílet své zkušenosti nejen mezi sebou, ale se všemi hosty

večera.

Vstupné: 70 Kč, studenti, senioři 25 Kč (možno zakoupit v Městském informačním a turistickém středisku, přízemí radnice nebo v Alternativě před akcí)

 

11. 4.  V 18 HODIN

JAZZOVÝ KONCERT – SAX AND CRIME – RAKOUSKO

Harald Kräuter – saxofon, zpěv, show, Thomas Vigl – kytara, baskytara, show

Harald Kräuter, neskutečně charismatický lídr, kšandy a popruh od saxofonu se zařezávají do nahého těla a boty jsou někde odkopnuty. Jeho projekt Sax & Crime, který lze vzdáleně označit jako „jazzový šanson". Projev rakouského dua stojí na fúzi neuvěřitelného koncertního nasazení, rapu, jazzu, reggae, kabaretu, parodie ikon

světového rocku a špetky toho zmíněného šansonu včetně mrazivé sebeironie.

Vstupné: 120 Kč, studenti, senioři 50 (možno zakoupit v Městském informačním a turistickém středisku, přízemí radnice nebo v Alternativě před akcí)

 

 

 

15. – 30. 4. 2019

XXIII. ROČNÍK FESTIVALU CESTOVÁNÍ, SBLIŽOVÁNÍ A POZNÁVÁNÍ KULTUR – NEZNÁMÁ ZEMĚ 2019

Besedy, Cestovatelský biograf v Alternativě - podrobné informace o programu na www.neznamazeme.cz

 

Motto: „100 let dobrodružství, odvahy a poznání"

 

15. – 30. dubna 2019 ve Zlíně

 

Pondělí 15. dubna

17.30 hodin Alternativa – kulturní institut

Zdeněk Thoma – Kouzlo japonských zahrad

Japonské zahrady nejsou pouhým napodobením přírody, ale jejím živým obrazem prostoupeným tvůrčí vizí. Mají všechny znaky uměleckého díla. Cesta k dokonalosti výrazu, které japonské zahrady dosáhly, byla dlouhá a nesnadná. Jak řekl v 16. století estét Sóami – prostřednictvím nejprostších věcí postihnout tajemství přírody a jejího vzniku. To znamená, že ovládneme-li umění, jak zacházet s kameny, vodou a rostlinami, můžeme i v malém zahradním jezírku spatřit záblesk nekonečnosti mořské hladiny a z balvanu porostlého mechem na nás dýchne majestát hor.

Beseda se Zdeňkem Thomou, držitelem festivalové Ceny Kantuta. V létě 2017 mu udělil japonský císař řád Vycházejícího slunce se zlatými a stříbrnými paprsky za dlouholetou propagaci japonské kultury v České republice a za významný přínos k rozvoji přátelských vztahů mezi Japonskem a ČR.

 

20.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Miloň Čepelka – Kolik třešní, tolik višní aneb psal i Jára Cimrman japonské haiku?

Nesmrtelnou hlášku z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje zná snad každý a stejně tak asi každý zná Miloně Čepelku jako nezaměnitelného herce Divadla Járy Cimrmana. Miloň je ovšem taky literát a autor několika básnických sbírek včetně japonských haiku. Tenhle večer bude skutečně nezapomenutelný! A možná přijde i Uko Ješita. Mimořádná beseda s mimořádnou osobností!

(Jednotné vstupné 120 Kč, předprodej od 1. dubna v Městském informačním a turistickém středisku)

 

Úterý 16. dubna

16.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Cestovatelský biograf

Japonsko v dokumentech Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky

Hanzelka se Zikmundem strávili v roce 1963 sedm měsíců v Japonsku a považovali tuto zemi za nejzajímavější ze všech sedmdesáti šesti, kterými projížděli. I zde pořizovali rozhlasové reportáže, psali články a točili dokumentární filmy.

Krátké filmy Zikmunda a Hanzelky jsou důležitým historickým dokumentem: zachycují Japonsko v době, kdy ještě nezaskočilo svět svým vyspělým technickým rozvojem – teprve se chystala olympiáda v Tokiu, stavěly se velkoryse projektované dálnice, superexpresy Šinkansen řítící se rychlostí až 250 km za hodinu jezdily zatím ve zkušebním provozu. O rok později už svět musel počítat se skutečností, že země zničená válkou roste ve velmoc. Zdeněk Thoma pro Cestovatelský biograf vybral osm nejzajímavějších černobílých filmů, kterými si zároveň připomeneme 60 let od startu na asijskou cestu H+Z.

 

18.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Vladimír Váchal – Írán není arabská země

Islámská republika Írán bývá neprávem považována za zemi, kde snad zuří válka nebo kde projít se po ulici je nanejvýš nebezpečné. Přijďte se podívat na přednášku Vladimíra Váchala a společně tak poznat, jaký Írán ve skutečnosti je. Kdysi stará Persie je dnes nádhernou zemí s nezměrným kulturním bohatstvím. Stavby, které sahají do naší historie přes více než dvě tisíciletí, nejsou ničím ojedinělým. Mešity z dob slavných dynastií se tyčí nejen v architektonickém klenotu, kterým je město Esfahán, ale i v mnoha dalších částech této slávou opředené země. Nejkrásnější ale je přístup místních lidí k zahraničním návštěvníkům a jejich nezměrná pohostinnost. Nebojte se poznat Írán a nechte se okouzlit šarmem Íránců, který vám vyrazí dech. Pro milovníky přírody pak Írán nabízí vše. Od vysokých hřebenů hor po rozsáhlé písečné a solné pouště. V Perském zálivu se leskne modrá hladina moře a okolí Kaspického moře je zas poseto políčky místních zemědělců. V neposlední řadě je pak třeba připomenout, že Írán není arabská země! Žijí zde převážně Peršané a vězte, že například pravý perský bazar je nejen poklidný a plný rozličného zboží, ale nabízí také jedinečný a pravý náhled do Orientu, jak ho známe jen z vyprávění cestovatelů!

 

Středa 17. dubna

16.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Cestovatelský biograf

 

18.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Martin Rosulek – 8 let digitálního nomádství

Cestuj po světě a pracuj odkudkoli. Digitální nomádství je životní styl a sen, který láká mnohé z nás. Martin Rosulek vyrazil na svoji první nomádskou cestu již v roce 2011 a rád s vámi bude sdílet, jaké výhody a nevýhody tenhle život přináší a co to doopravdy znamená žít na cestách a nosit laptop přes všechny kontinenty (kromě Antarktidy). Dozvíte se taky, jak udělat ten první krok, co vše je potřeba zařídit nebo jaké destinace jsou ty nejlepší. Kde a jak hledat práci, klienty a zakázky, které dokáží zaplatit všechny účty a ještě k tomu vám umožní pořádně se bavit!

 

Čtvrtek 18. dubna

16.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Cestovatelský biograf

 

Úterý 23. dubna

16.00 hodin Alternativa – kulturní institut Cestovatelský biograf

Blues velkého bílého žraloka (Režie: Miroslav Náplava a Jan Kiss)

Po filmovém trháku Čelisti se strhla celosvětová protižraločí hysterie. Vlivem předsudků a strachu člověka se populace monumentálních predátorů, velkých bílých žraloků, dostala na hranici vyhubení. V Jihoafrické republice se po sérii útoků během černého prosince roku 1957 začaly pro ochranu turistů instalovat diskutabilní sítě. Tým Mika Rutzena již úspěšně testuje jejich revoluční náhradu. Otázkou ovšem zůstává, zda pro velkého bílého už není pozdě. V pověstném žraločím středisku Gansbai je jich rok od roku méně. Zůstane nám po nich jen smutné žraločí blues? Epizoda z osmidílného seriálu Srdcaři v Africe byla na Mezinárodním potápěčském festivalu PAF Tachov oceněna druhým místem v kategorii Profesionální film.

 

18.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Andre Hartman – Legendární žraločí muž ve Zlíně! Jediná beseda v ČR!

Jihoafričan Andre Hartman je první člověk na světě, který se potápěl bez jakékoli ochrany k velkým bílým žralokům. Patří mezi největší znalce těchto démonizovaných paryb, natáčel s filmovými štáby BBC či Discovery Channel. Andre (67) je typ dobrodruha, který žil celý svůj život na plný plyn. Je to živelný, intuitivní a empatický pozorovatel světa. S kamarádem objevil vrak s pokladem, sám se naučil potápět a létat, jeho domácím mazlíčkem byla kobra i zmije útočná. Andreho životní příběh by vydal na román. Ostatně filmová produkce Srdcaři.cz o něm natáčí celovečerní dokument, díky kterému se ho podařilo „vylákat" i do Zlína. Jedinečný zážitek nejenom pro milovníky podmořského světa, adrenalinu a dobrodružství! A k tomu všemu vás čeká hudební překvapení. Hosty besedy budou skvělí potápěči a filmaři Steve Lichtag, Jan Tutoky, Richard Jaroněk a Vašek Pištora. Besedu moderuje Petr Horký.

(Jednotné vstupné 120 Kč, předprodej od 1. dubna v Městském informačním a turistickém středisku)

 

Středa 24. dubna

10.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Václav Pištora – To Live Not Only Exist: Žít, ne pouze existovat

Motivační beseda o žralocích a přístupu k životu. Potápěč Václav Pištora je milovníkem démonizovaných predátorů a pravidelně jezdí na jejich pozorování po celém světě. Vlivem mezní životní situace, kterou prožil v jižní Africe, se stal vášnivým popularizátorem ochrany žraloků a zakladatelem projektu To Live Not Only Exist. Upozorňuje na potřebu aktivní spoluúčasti při ochraně přírodního bohatství planety a na důležitost celoživotního aktivního přístupu k životu.

 

16.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Cestovatelský biograf

18.00 Alternativa – kulturní institut

Pavel Svoboda ­– Napříč Jižní Amerikou

Best of ze sedmiměsíční cesty napříč Jižní Amerikou v živelném podání fotografa Pavla Svobody. Dva lidé, dva batohy, pět zemí a sedm měsíců dobrodružství. Splnění cestovatelského snu. Nejlepší fotky, videa a historky z velké cesty po Ekvádoru, Peru, Bolívii, Argentině a Chile! Jaké to je vyrazit na půlroční cestu? Jaké jsou nejlepší treky v Andách? Jak chutnají živé housenky v pralese a jak dopadl večírek na české ambasádě? Rozeklané Andy, indiánské trhy, cesta k pramenům Amazonky, Machu Picchu a divoká Patagonie. To nejlepší z Latinské Ameriky během jednoho večera.

 

Čtvrtek 25. dubna

16.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Cestovatelský biograf

 

Pátek 26. dubna

16.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Cestovatelský biograf

 

18.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Richard Jaroněk – Hic Sunt Leones: Zde žijí lvi

Již staří Římané značili na mapách oblasti, které dobře neznali, neměli dobře prozkoumané či byly nebezpečné bílými místy s nápisem „Hic sunt leones" – Zde žijí lvi. I když na africkém kontinentu takové místo v 21. století již neexistuje, přece stále zůstávají místa, která jsou málo turisticky navštěvována, kde za celé dny jízdy potkáme pouze jediné auto. Interaktivní beseda brilantního vypravěče Richarda Jaroňka bude taky o životě Sanů – křováků savan, záchraně sloního mláděte, nočním lovu osamělé lvice či tragickém pádu letadla... A to vše v kulisách jeho stejnojmenné fantastické výstavy!

 

Pondělí 29. dubna

16.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Cestovatelský biograf

 

18.00 hodin Alternativa – kulturní institut

Josef Formánek – Cesty vnitřní a vnější

Na závěr festivalu skutečná lahůdka! Beseda s úspěšným spisovatelem Josefem Formánkem o jeho výpravách vnějších – po exotických místech světa a o jeho cestách vnitřních – po vlastní duši, když třeba uvízl v závislosti či po zkušenosti psychospirituálního zážitku, kdy se stal hluboce věřícím člověkem. Josef nám taky promítne reportáž o mentawaiských šamanech, kterou natočil na indonéském ostrově Siberut. A bude hovořit o pádu na dno i cestě z něj, o okamžiku rozhodnutí, o pokoře a laskavosti jako samurajské cestě životem. Kruh se uzavírá s poslední festivalovou besedou!

(Jednotné vstupné 120 Kč, předprodej od 1. dubna v Městském informačním a turistickém středisku)

 

Podrobný program a více informací najdete na www.neznamazeme.cz

 

Program Alternativy - KIZ průběžně aktualizujeme

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«březen '19»
PÚSČPSN
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky