Zlín se připojil ke kampani Česko svítí modře

Radnice bude modrá

publikováno: 1.4.2021

Zlín – V pátek 2. dubna 2021 si veřejnost připomene Světový den zvýšení povědomí o autismu. Město Zlín se v tento den připojí ke kampani, Česko svítí modře, a budovu radnice nasvítí modrou barvou. Motto VIII. ročníku kampaně je Povědomí otevírá bránu porozumění a respektu k lidem na spektru autismu. Tématem jsou Průkaz osoby s poruchou autistického spektra (PAS) a Komunikační soubor jako prostředky k zajištění odpovídajícího přístupu k lidem na spektru autismu v době pandemie i mimo ni. Materiály vznikly s cílem změnit přístup odborné veřejnosti a profesí, které v rámci své práce přicházejí do styku s lidmi s PAS a jejich rodinami či doprovodem. 

Celorepublikovou osvětou kampaň, Česko svítí modře, pořádá platforma naděje pro Autismus pravidelně od roku 2014. Kampaň trvá celý měsíc, počínaje 2. dubnem, který OSN v roce 2007 vyhlásila Světovým dnem zvýšení povědomí o autismu.  Pozornost, empatie a respekt k bližním patří k projevům lidskosti. Světový den zvýšení povědomí o autismu 2021 je příležitostí vrátit se k těmto hodnotám napříč společností  Lidé s PAS dokážou s adekvátní podporou žít plnohodnotný život a obohatit společnost svým jedinečným, originálním vnímáním světa.

Proč modrá barva? Je symbolem komunikace – jedné ze tří oblastí, které jsou pro lidi na spektru autismu problematické a pro vzájemné porozumění zcela zásadní. Svoje sympatie a účast mohou lidé také na podporu kampaně vyjádřit modrým laděním oblečení nebo jeho doplňků, účastí na některé z akcí a zmíněným nasvícením objektu na modro. Ke kampani se připojí i letos řada míst po republice, včetně Úřadu vlády, Poslanecké sněmovny, budovy ministerstev, divadel, krajských úřadů, kostelů, objekty ČEZ…

Poruchy autistického spektra (PAS) – lidově autismus postihují dle nejnovějších epidemiologických průzkumů 2 - 2,7 % populace.  V naší zemi to může být až na 300 000 občanů. Autismus však zasahuje do života dalším na 500 000 jejich nejbližších.  

Informace o kampani, aktivitách různých subjektů i platformě najdete na portálu www.nadejeproautismus.cz a na FB – Česko svítí modře i FB skupině - Platforma Naděje pro Autismus.

Vložil/a: Irena Orságová
Čtenost článku: 536

Další fotografie

Kampaň Průkaz osoby s PAS

Dokumenty ke stažení

.pdf Tisková zpráva 758,44 kB
.jpg Průkaz osoby s PAS 129,61 kB
.png QR kod_MZ 215,04 kB

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«duben '21»
PÚSČPSN
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
DALŠÍ ODKAZY

Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)