REVITALIZACE ZLÍNSKÉHO ZÁMKU / 2020

Paralelní zadání architektonické studie revitalizace Zlínského zámku


Statutární město Zlín zadalo v roce 2020 „Paralelní zadání architektonické studie revitalizace Zlínského zámku".          Výsledný návrh vybírala hodnotící komise ze tří předložených koncepcí. Představám poroty se nejvíce blížil návrh ateliéru architekta Pavla Mudříka, na kterém s ním spolupracovala architektka Martina Gábor.

Cílem města je rehabilitace významu objektu a jeho okolí v kontextu města. Dosud zanedbávaný objekt by se měl stát přirozeným centrem parkové části centra města. Důležitá je nejen práce se samotnou konstrukcí a podobou objektu, ale především s využitelností stavby a její provázanosti na bezprostřední okolí. Právě zámecký park (sad Svobody) čeká v budoucnosti obnova, ve své komplexnosti podobná parku Komenského, ovšem s odlišným zaměřením. Výsledná podoba zámku se proto může promítnout i do jeho podoby, protože úspěšné propojení objektu a parku je prioritou celého záměru.

Stručný popis vítězného navrženého řešení
Návrh neřeší prostorovou koncepci parku , v jehož jádru se stavba zámku nachází . Ale velmi si uvědomujeme nutnosti nového prostorového řešení okolních ploch takovým způsobem , které podpoří kultivovanost vstupního prostranství ,a přivede pozornost a kvalitu prožitků , odpovídající významu budovy zámku . Srdcem zámku je nádvoří . Zde je soustředěna provozní i architektonická pozornost . Z nádvoří je dále přístupna restaurace , sklepení s vinárnou i primátorský salonek s novým zázemím. Pro funkci zásobování jsme využili nový objekt betonové rampy na severní straně . Stávající výtah do suterénu z nádvoří jsme ponechali , jako sekundární možnost . Do sklepení jsme navrátili vinárnu v původní dispozici . Budova zámku nabízí mnoho různorodých aktivit , ale myslíme si , že nade všemi svým obsahem i symbolikou stojí obsah muzea , galerie , hudebního sálu a edukačních aktivit . Gastro provozy jsou samozřejmě důležité a žádoucí . Doplňující funkce administrativy s kanceláří architekta města je signálem , že jde také o provozní objekt . Různost aktivit považujeme za pozitivní.

Zamek_ext_01_20-12-10 Zamek_ext_02_20-12-10 Zamek_ext_03_20-12-10 Zamek_ext_atr_03_20-12-10 1NP 2NP 3NP 4NP 1PP Zamek_ext_atr_01_20-12-10 Zamek_ext_atr_02_20-12-10

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«leden '22»
PÚSČPSN
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)