Sběr bioodpadu

 

Co je to bioodpad?

  • Za biologicky rozložitelný komunální odpad (BRKO) je považován jakýkoli odpad, který je schopen anaerobního nebo aerobního rozkladu mikroorganismy. Pojem je užíván ve zjednodušené podobě jako "komunální bioodpad". BRKO vzniká jednak z domácností (např. zbytky potravin), dále z údržby městské zeleně nebo zahrádek(posečená tráva, listí, dřevní hmota).

Bioodpad ze zahrad

  •  tráva, listí, zbytky rostlin: kořeny a listy zeleniny, květiny, kousky
  • větví keřů i stromů (posekané, nastříhané, prořezané nebo zpracované štěpkovačem)

Bioodpad z domácností

  • zbytky zeleniny a ovoce, slupky z brambor, mrkve, čajové sáčky, kávová sedlina, skořápky z vajec 

Sběrné nádoby

Sběr bioodpadů probíhá v hygienicky provětrávané nádobě typu Compostainer. Nádoba je opatřena na bočních stěnách a víku velkým množstvím malých otvorů, víko je chráněno před deštěm/sněhem/. Otvory slouží pro přívod vzduchu a odpařování vlhkosti. Distanční žebra na vnitřních stěnách zabrání přilepování odpadu na stěny a umožňují dobré provětrání celé nádoby a též zajištění cirkulace vzduchu potřebného pro aerobní přeměnu. Nad dnem je umístěn mřížkový rošt, kterým prosakuje vlhkost odpadu na dno, kde se následně odpařuje.

 

Veřejné nádoby na bioodpad

Vzhledem k zájmu občanů o třídění bioodpadu rozmístí město Zlín další veřejné nádoby na bioodpad. Celkem tak bude na území města od března k dispozici 235 nádob.
Patří do nich rostlinný odpad z kuchyní (kávová sedlina, slupky, zbytky ovoce a zeleniny), kořenové baly, drobné větve a tráva. Žádáme občany, aby odpad do hnědých nádob vkládali volně ložený, bez igelitových nebo papírových sáčků (nevkládejte ani rozložitelné a kompostovatelné pytlíky), aby mohlo proběhnout jejich bezproblémové zpracování na kompostárně v areálu skládky Suchý důl.
Nádoby budou sváženy ve 2 týdenním intervalu od začátku dubna až do poloviny listopadu, v zimních měsících asi 1x za měsíc podle klimatických podmínek.

MAPA SE STANOVIŠTI:
https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1sP4Kvv2P-IqII2Zq1rddvQRldVQ&usp=sharing

Přistavení velkoobjemových kontejnerů na BIOODPAD v roce 2021

Kontejnery budou přistaveny na vyjmenovaných stanovištích po dobu 8 – 12 hod. a jsou určeny pro větve, listí a trávu. Tento bioodpad ukládejte volně ložený – bez pytlů a neodkládejte bioodpad mimo kontejnery.

Termíny: 27.3.; 1.5.; 5.6.; 21.8.; 25.9.; 30.10.
Zlínské Paseky - točna MHD
Lazy - parkoviště naproti spec. ZŠ
Lesní čtvrť - hřiště u křiž. Prostřední x Lesní čtvrť I

Termíny: 3.4.; 8.5.; 12.6.; 28.8.; 2.10.; 6.11.
Lužkovice – hasičská zbrojnice
Klečůvka - u hřiště
Jaroslavice - křiž. Svažitá x K Dolině
Jaroslavice – ul. Březová (vedle obecní studny)

Termíny: 10.4.; 15.5.; 19.6.; 4.9.; 9.10.; 13.11.
Lhotka – u zastávky MHD
Malenovice – ul. Zabrání
Salaš – u parkoviště vedle RD s č.p. 42

Termíny: 17.4.; 22.5.; 26.6.; 11.9.; 16.10.; 20.11
Kostelec - hasičská zbrojnice
Štípa – u obchodu
Velíková - u požární nádrže

Termíny: 24.4.; 29.5.; 3.7.; 18.9.; 23.10.; 27.11.
Maják - parkoviště ul. K Majáku
Kudlov - parkoviště Václavská x Zelená
Kudlov – Na Vrchovici, kancelář místní části
Fabiánka - garáže Fabiánka

Zpracování bioodpadů

Pravidelný svoz BRKO je realizován pomocí vozidel Technických služeb Zlín, s.r.o. Zpracování takto svezeného biodpadu, ale i biodpadu ze sběrných dvorů probíhá v areálu skládky Suchý důl na kompostárně.

Při kompostování probíhá přeměna bioodpadu a řízeným procesem se optimalizují podmínky pro mikroorganismy, které efektivním způsobem rozloží organický substrát na jednodušší látky, které pak dále slouží jako hnojivo. Díky této poměrně jednoduché technologii pak můžeme podpořit zvýšení úrodnosti půdy náhradou za průmyslové organické hnojiva, což kromě ekonomického efektu má významný přínos ekologický, tzn. že se biologický materiál vrací zpět po půdy.

Podmínky odběru kompostu

TS Zlín umožní odběr tohoto kompostu za těchto podmínek:

Svozy BRKO

.jpg Termíny svozu bioodpadu 2022 153,03 kB

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«leden '22»
PÚSČPSN
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)