Žačka Thrang se studentkou Adélou, která ji doučuje

Studenti univerzity pomáhají školákům s učivem

publikováno: 25.2.2021

Zlín – Bezplatnou pomoc při doučování nabízejí základním školám a rodinám studenti učitelských oborů Ústavu školní pedagogiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Zájem o jejich služby je obrovský.  

„Uvědomujeme si náročnost situace, ale především to, kolik toho děti doma zapomněly, jak moc potřebují individuální přístup a vzájemnou kooperaci. Považujeme za samozřejmost pomoci školám, učitelům, ale také rodičům,“ uvedla ředitelka Ústavu školní pedagogiky Adriana Wiegerová.  

V tuto chvíli doučuje ve školách nebo rodinách přibližně sedm desítek studentů Fakulty humanitních studií, k dispozici jich má fakulta zhruba jednou tolik. Doučování je zdarma a studenti tím získávají cenné zkušenosti při práci s dětmi.

„Nabízíme doučování žákům zejména prvního stupně základních škol.  Naši studenti dochází jak do rodin, tak také přímo do škol, protože ne každá rodina má doma počítač a podmínky pro distanční vzdělávání. Největší zájem je v tuto chvíli o doučování češtiny, matematiky a také cizích jazyků,“ sdělila mluvčí univerzity Petra Svěráková.

Po domluvě se školou, učitelem nebo rodičem a dle jejich přesných potřeb Ústav školní pedagogiky vybere a připraví nejvhodnějšího studenta, který pak dochází přímo za žákem.

Velkou pedagogickou zkušeností je pro studentku Adélu Langerovou doučování vietnamské dívky. Pro Jedenáctiletou žačku Trang je to to zase velká pomoc v začátcích života v České republice. Do Zlína přijela z Vietnamu vloni v listopadu.  Dnes, po třech měsících, se umí představit, pozdravit i poděkovat. Kromě vlastní snahy a píle také právě díky studentce Adéle z Fakulty humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Denně se spolu učí hlavně češtinu.

„Když Trang přijela do Zlína, uměla českou abecedu, napočítat do deseti a základní barvy. Dnes už zvládá celé věty. Je velmi šikovná a moc se snaží. Protože už se známe, víme, co jedna od druhé čekat, jak se dorozumět,“ chválí Trang Adéla Langerová, studentka třetího ročníku oboru Učitelství pro 1. stupeň ZŠ Fakulty humanitních studií.  

Rodiče Trang zůstali ve Vietnamu. Ve Zlíně žije se svou tetou a strýcem. Dorozumět se česky je její velkou motivací.

„Teď už se snažíme formulovat celé věty a rozlišovat zájmena jako například on a ona. Také ji učím fráze o rodině, kamarádech a třeba i počasí,“ popsala studentka.

Studenti Fakulty humanitních studií pomáhají na nejrůznějších místech po celou dobu pandemie. Hlídají děti v rodinách zdravotníků, pomáhají s trasováním v call centru a pomáhají v nemocnicích i sociálních zařízeních.  Realizují se také nejrůznější kurzy a workshopy pro rodiče i učitele, ústav zabezpečuje také psychologickou podporu.

„Velmi si této pomoci ze strany našich studentů vážíme, je vidět, že i v době krize umí držet při sobě. A jsem za to moc rád,“ ocenil práci studentů rektor zlínské univerzity Vladimír Sedlařík.

Zdroj: UTB

Vložil/a: Irena Orságová
Čtenost článku: 1039


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«duben '21»
PÚSČPSN
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
DALŠÍ ODKAZY

Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)