Turistické cíle A - sever

1. Otrokovice (11 km)

Regionální informační centrum
tel.: 577 932 807
url: www.otrokovice.cz
e-mail. beseda@beseda.otrokovice.cz
url: www.besedaotrokovice.cz/

Otrokovice leží na rozhraní tří regionů: Valašska, Slovácka a Hané - a tak se i v povaze jejich obyvatel snoubí hanácká rozvážnost s valašsky tvrdou pracovitostí a slováckým temperamentem. První zmínka se datuje roku 1141. Význam obce stoupl roku 1899 otevřením železnice Otrokovice - Zlín - Vizovice. Tvoří je někdejší samostatné vesnice Otrokovice a Kvítkovice. Otrokovice jsou nejvýznamnějším dopravním uzlem Zlínského kraje. Významnou památkou moderní architektury je Společenský dům (1936) a nedávno zbudovaná novostavba farního kostela (1995).

2. Kroměříž (33 km)

Informační centrum
tel.: 573 331 473
e-mail: krominfo@krominfo.cz
url: www.mesto-kromeriz.cz

Po staletí bylo významným hospodářským i správním centrem olomouckého biskupství a arcibiskupství. Město plné historických památek s tradicemi kultury, hudby a škol je právem nazýváno "Hanáckými Athénami". Historické jádro Kroměříže tvoří městskou památkovou rezervaci. Skvostem je arcibiskupský zámek s překrásně zdobenými sály a vzácnými uměleckými sbírkami. Součástí zámeckého komplexu jsou historické zahrady. Podzámecká zahrada má charakter anglického parku plného exotických dřevin s řadou romantických staveb a s vodním systémem. Květná zahrada je dílem italských architektů a nalezneme v ní květinové ornamenty, fontány, arkádovou galerii i zahradní bludiště. Milovníky vína potěší Arcibiskupské vinné sklepy se staletou tradicí výroby mešních vín. Krásu města doplňuje řada kostelů.

3. Zámek Chropyně (36 km)

tel.: 573 355 074
e-mail: muzeum@muzeum-km.cz
url: www.pruvodce.com/chropyne

Zámek v Chropyni je dvoupatrová jednoduchá budova se spoustou oken v kamenných portálech. Budova je zakryta jasně červenou střechou, které vévodí vysoká, štíhlá věž. V přední části jediného zámeckého křídla je krátké podloubí a nedaleko něj stojí kamenná studna s kovanou mříží. Dříve zde stála stará tvrz, ze které vznikl kolem roku 1615 renesanční zámek. V místnostech chropyňského zámku si můžeme prohlédnout početnou sbírku zbraní v rytířském sále, soubor cínového nádobí, místnost se stolem krále Ječmínka nebo krásný dřevěný strop s vyobrazeními bývalých chropyňských pánů.

4. Holešov (18 km)

Městské informační centrum
tel.: 573 395 344
e-mail: c@mks.holesov.cz
url: www.mks.holesov.cz

Připomíná se roku 1141, na přelomu 13. a 14. století byl městečkem, v 16. století městem. V té době byl významným hospodářským střediskem, působily tu českobratrské a luteránské školy. Starobylou památkou je židovská synagoga ze 16. století, známý je blízký židovský hřbitov. Výraznou stavbou je rozlehlý raně barokní zámek od F. Lucheseho, obklopený cenným parkem. Barokní farní chrám z počátku 18. století má hodnotnou vnitřní výzdobu (mj. černá kaple).

Narodili se zde: hudební skladatel F. X. Richter, historik J. A. Hanke, historik V. Groh, archeolog J. Bohm, hudební kritik M. Očadlík a jiní.

5. Bystřice pod Hostýnem (28 km)

Městské informační středisko
tel.: 573 501 901
e-mail: info@mubph.cz
url: www.mubph.cz

Město Bystřice pod Hostýnem leží na úpatí Hostýnských vrchů v nadmořské výšce 308 metrů. První písemná zmínka o obci je z roku 1368. Nachází se zde renesanční zámek, farní kostel sv. Jiljí a Loudonský hřbitov. Bystřice pod Hostýnem je jednou z bran do Valašska. Ve městě začínají cesty na legendou opředený Hostýn a do Hostýnských vrchů, kam směřují turisté ve všech ročních obdobích.

Svatý Hostýn

Poutní místo s barokním chrámem zasvěceným Panně Marii (1721-1748), která podle legendy zachránila zdejší obyvatele prchající před nájezdy Tatarů v roce 1244. Dalšími významnými stavbami jsou budova kláštera, hotel pro poutníky a kaple Jana Sarkandera, Vodní kaple. K významným památkám na vrcholu Hostýna patří také křížová cesta vytvořená architektem Dušanem Jurkovičem, kamenná rozhledna a soubor chráněných památných stromů. Z této dominanty Hostýnských vrchů pochází i jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze.

6. Valašské Meziříčí (79 km)

Informační centrum mládeže a města
tel.: 571 616 700
e-mail: icm-vm@seznam.cz
url: www.valasskemezirici.czwww.icmvalmez.cz

Město je vstupní branou do Beskyd, ale i Vsetínských vrchů. Nachází se zde městská památková zóna se 47 měšťanskými domy, z nichž nejhodnotnější je dům čp. 118, poprvé zmiňovaný v roce 1598. Významnými památkami jsou zámek Kinských (1730), zámek Žerotínů (1538), farní kostel Nanebevzetí Panny Marie (13. století), kostel Nejsvětější trojice (18. století), Moravská gobelínová manufaktura (1898), Muzeum valašských strašidel (2002) a naučná stezka Jana Karafiáta (14 km).

7. Rožnov pod Radhoštěm (68 km)

Informační centrum Valašského království
tel.: 571 655 196
e-mail: namaste@mymail.cz
url:
www.roznov.cz, www.valasske-kralovstvi.cz

Město ležící při jižním úpatí posvátné hory Radhošť je významné turistické centrum. Je proslaveno předním evropským skanzenem Valašské muzeum v přírodě (1925), které má přes 60 památkově chráněných lidových staveb z Valašska.

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«září '21»
PÚSČPSN
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
DALŠÍ ODKAZY

Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)