Ilustrační foto

Útulková statistika v roce 2017. Zavítal i zesláblý varan

publikováno: 13.2.2018

Zlín - Během roku 2017 se Útulek pro zvířata v nouzi na Vršavě postaral o 427 nalezených nebo opuštěných psů. Zhruba 53 procent z nich se vrátilo zpět domů k majiteli, 47 procent odešlo do pěstounské péče, to znamená do nových domovů. Největší příjem psíků byl loni v měsících únor, říjen a listopad.

I když celkový počet psů je ve srovnání s jinými léty zhruba stejný, útulek se v tomto roce nepotýkal s problémem nadstavu psů. Většinou se průměrný denní počet pohyboval mezi 70 až 73, kapacita zařízení je přitom o několik míst vyšší. „Tento stav byl dán hodně tím, že psíci už u nás nesetrvávali tak dlouhou dobu. Sledujeme, že zájem lidí je větší a to díky propagaci našich pejsků a celkové možnosti do útulku přijít, pejska si vyvenčit a lépe ho tak poznat. V rámci České republiky také existuje více různých zařízení, třeba depozita, záchytné kotce a podobně, které se starají o toulavé psíky, takže na náš útulek již není vyvíjen takový tlak jako v předešlých letech,“ sdělila Eva Poiselová za provozovatele zlínského útulku.

V rámci zařízení na Vršavě je možnost využít i hotelové služby pro psy, třeba v případech, kdy jeho majitelé jedou na dovolenou nebo například musí absolvovat pobyt v nemocnici. V minulém roce tuto službu využilo 94 majitelů a jsou to většinou lidé, kteří v hotelu ubytovávají svá zvířata opakovaně.

Co se týče koček v útulku, tam byla v roce 2017 situace podobná jako v předchozích letech. Od května do listopadu se museli pracovníci zařízení postarat o více jak 40 koček, jednalo se většinou o nalezená koťata. V některých měsících se denní počet šplhal k 60, což byl stav značně převyšující běžnou kapacitu. „Za posledních deset let jsme měli loni nejvyšší počet koček, které jsme do útulku přijali, bylo to celkem 340 koček. Z toho 116 dospělých koček bylo na útulku vykastrováno, abychom aspoň trochu ovlivnili populaci toulavých a opuštěných koček v našem městě,“ uvedla Eva Poiselová.

Prostřednictvím dotace Ekofond města Zlína bylo loni načipováno 117 psů, většinou do věku 8 až 9 let, vykastrováno 15 fenek a sedm psů. Jednalo se hlavně o fenky a psy vyššího věku, aby se preventivně předešlo zdravotním komplikacím ať už v útulku nebo u nového majitele.

Útulek také přijímá i volně žijící zvířata, jako jsou poranění ptáci a drobní savci. V rámci zajišťování této péče spolupracuje záchranou stanicí v Buchlovicích na Uherskohradišťsku, která si pro tyto zvířata jezdí nejpozději do druhého dne. „Nejvíce k nám lidé nosí poraněné poštolky, kosy, holuby, pak zesláblé ježky a netopýry. V rámci odchytu na řece Dřevnici jsme se také na počátku roku starali o dvacet nutrií. Každý rok nás také rozesměje nebo zaskočí nejedna zajímavost, co se týče příjmu. Tento rok na náš útulek zavítal zesláblý varan a užovka červená,“ doplnila Eva Poiselová.

Zřizovatelem útulku na Vršavě je město Zlín, které také podporuje jeho činnost částkou cca dva miliony korun ročně. Pomáhá také s organizováním různých akcí nebo s propagací zařízení a jeho činnosti.

Vložil/a: Zdeněk Dvořák
Čtenost článku: 2711

Dokumenty ke stažení

.docx zájem o psí hotel v roce 2017 15,7 kB
.docx příjem koček v letech 2005 - 2017 13,66 kB
.docx Psi v roce 2017 14,03 kB

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«červenec '19»
PÚSČPSN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)