Takto vypadá vrak. Jen chybějící STK nestačí.jpg

V roce 2017 zmizelo z ulic deset vraků. Letos už více než osm a přibudou další

publikováno: 12.6.2018

Zlín – Odstavená a zjevně nepoužívaná auta, která jen blokují parkovací místa, jsou trnem v oku nejednoho motoristy. Množí se tak žádosti občanů, aby město tyto „vraky“ odstranilo. Za poslední více než rok se městu Zlín podařilo několik těchto vraků skutečně odstranit. V součtu roku2017 aprvního čtvrtletí roku 2018 jde o téměř dvacítku odstavených vozů, které již nehyzdí zlínské ulice.  Bohužel, pozice města není v těchto situacích jednoduchá. Majitel komunikace, tedy např. město, kraj či stát, může nechat auto odstranit pouze v případě, že splňuje definici vraku. A ta je velmi přísná.

„Vozidlo, které někde dlouhodobě stojí např. s vypuštěnými pneumatikami, není automaticky vrakem a to bez ohledu na to, zda má registrační značku či nikoli,“ popsal úskalí zákona Petr Hlaváč, referent Odboru koncepce a realizace dopravních staveb.

V roce 2017 tak Odbor koncepce a realizace dopravních staveb zprostředkoval odstranění šesti vraků. Odtah dalších čtyř aut zajistil Odbor životního prostředí a zemědělství. Letos už Odbor koncepce a realizace dopravních staveb realizoval téměř deset odtahů.

Definicí vraku se zabývá zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích. Ten v ustanovení § 19, písmenu g) stanoví, že vrakem je vozidlo, které je trvale technicky nezpůsobilé provozu a není opatřeno registrační značkou, nebo je zjevně trvale technicky nezpůsobilé provozu.

Krajský úřad Zlínského kraje vydal k této problematice metodické pokyny s bližším popisem a zde se mimo jiné uvádí, že absence registrační značky či propadlá STK nemůže být považována za trvalou technickou nezpůsobilost.

Většina vozidel, na které občané upozorňují, však dle výše uvedeného zákona vrakem nejsou a Odbor stavebních a dopravních řízení MMZ tedy nemůže zahájit správní řízení. Zákon totiž počítá i se situacemi, kdy může být majitel auta například dlouhodobě hospitalizovaný nebo ve výkonu trestu odnětí svobody.

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 1245

Další fotografie

Až teprve takto zničené auto je možné považovat za vrak.jpg

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«srpen '19»
PÚSČPSN
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)