dszo1.jpg

Ve vozidlech MHD přibývá seniorů, invalidů i dětí

publikováno: 22.1.2019

Zlín - Už třetím rokem za sebou zaznamenala Dopravní společnost Zlín – Otrokovice mírný nárůst počtu přepravených osob. Ve Zlíně, Otrokovicích a Želechovicích nad Dřevnicí bylo v roce 2018 přepraveno v MHD 32,288 milionu cestujících, což je o 629 tisíc přepravených osob víc než v roce 2017. Přibývá především těch, kteří cestují s výraznou slevou proti běžnému jízdnému.

Počty přepravených osob se zjišťují podle jednotné celostátní metodiky Sdružení dopravních podniků ČR. Pro Dopravní společnost Zlín – Otrokovice z ní vyplývá, že se trolejbusy a autobusy ve Zlíně, Otrokovicích a Želechovicích nad Dřevnicí přepravily během uplynulého roku 32,288 milionu osob. V roce 2017 to bylo 31,569 milionu cestujících a o rok předtím 31,489 milionu osob.

Z podrobnějších rozborů vyplývá, že se s časem mění struktura cestujících v MHD. Podle druhů prodaných jízdenek je patrný nárůst počtu cestujících seniorů nad 70 let věku. Tento segment cestující veřejnosti se zvětšuje v průměru asi o tři procenta ročně. V MHD se zvyšuje počet cestujících seniorů a invalidů – tedy cestujících uplatňujících nárok na výraznou slevu na jízdném nebo s nárokem na bezplatnou přepravu. Rostoucí oblibě se těší tzv. seniorpasy, které osobám starším 70 let umožňují za 330 korun na rok neomezené cestování v MHD již bez nutnosti pořizování dalších jízdenek.

„Růst počtu cestujících v MHD vítáme. Pro udržitelný život v naší aglomeraci je určitě prospěšné, když se lidé svezou z místa na místo hromadnou dopravou a nezahlcují přetíženou komunikační síť a omezené parkovací plochy dalšími osobními automobily,“ poznamenal ředitel DSZO Josef Kocháň a dodal: „Seniorů, kterých mezi cestujícími nejvíc přibývá, si vážíme. Zvláště pro ně jsou důležitá moderní nízkopodlažní vozidla, která na linky MHD nasazujeme. Byli bychom však rádi, kdyby nám ve větší míře přibývalo i osob v produktivním věku.“

DSZO zaznamenává také zvyšující se podíl časových jízdenek. Cestující si méně kupují jízdenky pro jednotlivou jízdu a více využívají měsíčních, čtvrtletních nebo pololetních časových kuponů. Pro cestující je to finančně jednoznačně výhodnější. Na podzim uplynulého roku se DSZO zaznamenala i značný zájem o nový druh jízdného, juniorpas, pro žáky navštěvující základní školy. Juniorpas jim umožňuje rovněž jenom za 330 korun cestovat od září do srpna v MHD neomezeně.

„Pokud se bude zájem o naše služby zvyšovat, jsme schopni přizpůsobovat tomu i přepravní kapacitu a počty spojů. Lidé určitě nemusí mít strach, že by se do našich trolejbusů a autobusů při větší oblibě a širším využívání MHD nevešli,“ ujistil ředitel DSZO.     

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 1261


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«červenec '20»
PÚSČPSN
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)