sole.jpg

Většina lidí poctivě bioodpad třídí. Jejich snahu však umí zhatit jednotlivci

publikováno: 17.7.2019

Zlín - Obyvatelé Zlína mají zájem o třídění bioodpadu. Svědčí o tom vzrůstající množství sváženého odpadu i požadavky na přistavování tzv. veřejných nádob na bioodpad. Celkem je vydáno k rodinným domům přes 7200 hnědých nádob a na území města je k dispozici přes 150 veřejných stanovišť na rostlinný odpad z kuchyní (zbytky zeleniny a ovoce, čajový a kávový odpad), květiny, zeminu z květináčů, drobné větve a trávu. Bohužel tuto snahu většiny, dokážou zcela zhatit lidé, kteří se hnědé popelnice nestydí vyhodit elektroniku či plasty. V nádobách je ale pak velké množství jiného odpadu nebo nežádoucích příměsí které kompost znehodnotí.

„Naším zájmem je získat čistý a kvalitní materiál rostlinného původu, který je možné bezproblémově zpracovat na kompostárně na kvalitní kompost,“ říká Vladimíra Pavlovová, vedoucí Odboru životního prostředí a zemědělství. Pokud je odpad znečištěn elektroodpadem, směsným odpadem nebo plastovým nádobím, tak je následně kontaminován celý svoz a tento materiál musí být přebírán a z velké části odvezen na skládku. Když se příměsi dostanou až do kompostárenských strojů, tak dochází k namotávání nebo poškození překopávacích a drtících mechanizmů.

„Z uvedených důvodů vkládejte bioodpad do hnědých nádob volně ložený, bez igelitových nebo papírových sáčků, spojovacích drátů a stuh. Nevkládejte ani žádné rozložitelné a kompostovatelné plastové nádobí. Reálně se nerozloží a kontaminuje kompost,“ doplnila vedoucí odboru. Vzniklý kompost si přitom obyvatelé Zlína mohou bezplatně odebrat pro vlastní použití. Kompost je k odebrání (dle disponibilních zásob) v areálu skládky Suchý důl, více naleznete zde: https://www.tszlin.cz/podminky-kompostu-zdarma

Nádoby jsou sváženy ve 2 týdenním intervalu až do konce listopadu, v zimních měsících pak bude svoz probíhat podle klimatických podmínek 1x za měsíc. Pokud bude některé stanoviště vyhodnoceno jako rizikové vzhledem k opakujícímu se znečištění, bude pro následující rok zrušeno.

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 987

Další fotografie

znecisteny-bioodpad.jpg

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«červenec '20»
PÚSČPSN
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)