Vila ředitele H. Vavrečky, 1939 - 1941

Autor: Vladimír Karfík

Každý z Baťových ředitelů si vybral sloh či styl, ve kterém chtěl mít svou vilu postavenu. Hugo Vavrečka se zhlédl ve stylu moderních staveb Jany Kotěry, výsledná realizace z roku 1941 je více ukázkou masívní architektury pozdního funkcionalismu. Vavrečkova vila leží v sousedství Hlavničkovy vily. Vily jsou situovány v jižní části obytné čtvrti Mokrá, ve stráni nad Paseckým potokem. Obě byly ve stejný den stavebně povoleny (13.7.1939) a týden po sobě kolaudovány (Vavrečkova 23.10.1941). Obě rodiny měly pravděpodobně blízké kontakty, protože v zahradě byly pozemky propojeny chodníkem. Ředitel Vavrečka byl pozoruhodný a renesanční člověk (inženýr, novinář i diplomat), dnes více známý jako děda Václava Havla, který k němu i s bratrem jezdíval do Zlína na prázdniny.

Dvoupodlažní, bohatě dimenzovaný objekt má v přízemí velkou vstupní halu se šatnou. Ze vstupní haly je přístupná hlavní obytná místnost s různými výškovými úrovněmi podlahy, krbem a vazbou na částečně krytou terasu. Dále jsou zde dva pokoje a jídelna se zimní zahradou. Jídelna je přístupná z kuchyně přes přípravnu. Kuchyň je součástí jednopodlažního křídla, přičleněného k hlavnímu objektu. Má samostatný vstup, spíž, pokoj služky a šoféra, každý s lázní, garáž pro dva vozy s montážní jámou a prostor pro čištění vozů. V patře jsou tři ložnice, dvě lázně s WC, šatna, laboratoř a terasa. Dům má kamenný sokl, je omítnut a šikmá střecha je přetažena přes obvod objektu.

Vavrečkova vila sloužíla rodině do roku 1946, pak ji rodina nuceně opouští, a z vily se stává dětský domov. V polovině 90. let v restituci vilu získala zpět rodina Havlova, a ta ji pod podmínklou využití pro školské účely darovala městu. Asi čtyři roky zde byla rodinná škola a po ní Zlínská soukromá škola umění. Vila nebyla řádně udržována. Byly zde poničeny vlýskové podlahy, byl zazděn krb, necitlivě byla upravena elektroinstalace, v pokojích byly provedeny nevkusné tzv. verzalitové obklady, do střechy i venkovní terasou v patře časem zatékalo, důsledkem čehož opadaly kusy venkovní omítky i dlažba a obklady schodiště terasy v přízemí.

V roce 2008 byla dokončena rekonstrukce vily. Největším stavebním zásahem v objektu byla adaptace půdních prostor a dvougaráže na veloprostorové kanceláře. Přibyla střešní okna a místo garážových vrat okna s obdobným členěním jako vrata. V podzemí bylo nově řešeno technické zázemí. Firma CE WOOD a.s. přistoupila k adaptaci velmi odpovědně a zachovala zde řadu původních stavebních i interiérových prvků a byla adaptována na sídlo firmy a kanceláře.

ef7f6bc4-b-1-1-s-vavreckova-vila.jpg c9928bc4-b-4-vavrecka.jpg b164dbc4-b-6-p1040745.jpg 0064dbc4-b-5-p1040744.jpg

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«květen '22»
PÚSČPSN
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)