Vyjádření k situaci připravované elektrifikace trati Otrokovice - Zlín - Vizovice

publikováno: 12.11.2019

Zlín – Odbor dopravy Statutárního města Zlína reaguje na zavádějící interpretace připravované elektrifikace trati z Otrokovic do Zlína a Vizovic. Nejvíce rezonuje otázka přejezdu přes koleje u společnosti Eurocar v Přílukách.

Problém na daném místě trvá již přes dva roky. Bývá však mylně interpretováno, že Magistrát města Zlína učinil rozhodnutí o zrušení přejezdu u společnosti Eurocar. Návrh na zrušení přejezdu ve skutečnosti vzešel ze strany Správy železničních a dopravních cest (SŽDC) s ohledem na bezpečnost, stavební úřad poté rozhodl o zrušení tohoto přejezdu.

Krajským úřadem Zlínského kraje, Odborem dopravy a silničního hospodářství bylo dne 11. 7. 2018 vydáno rozhodnutí, kterým bylo zrušení přejezdu u společnosti Eurocar zrušeno a vráceno k novému projednání.

V současné době je řízení znovu obnoveno. Žadatel, kterým je SŽDC, zastoupen projekční kanceláří SUDOP, doplnil všechny požadované podklady, tzn. návrh řešení, jak bude zajištěna dopravní obslužnost v dané oblasti apod.

„Doufám, že se jedná o poslední odložení stavby a apeluji na všechny dotčené subjekty, aby se pokusili najít tolik potřebný kompromis. Město Zlín investici do elektrizace tratě nutně potřebuje, jelikož je na ni navázána spousta doprovodných staveb, které nebudou mít bez investice SŽDC tak zásadní efekt. Společně máme velkou šanci zmodernizovat tolik potřebnou dopravní mapu Zlína,“ řekl radní Michal Čížek.

Město Zlín nechce nijak komplikovat už tak složitou situaci při povolování stavby, proto se nyní soustředí na stanovení podmínek výstavby. „Je potřeba si říci, jak celý proces povolování probíhá. Prvním krokem je získání územního rozhodnutí pro železniční trať, současně se pracuje i na územním rozhodnutí navazujících dopravních staveb SŽDC. Následně musí mít všechny stavby stavební povolení. Stavby města jsou sice připravovány v koordinaci se stavbou SŽDC, ale neovlivňují přímo stavební povolení samotné železniční tratě,“ doplnil Michal Čížek.

Nejvíce stěžejních bodů, kterých se kompletní modernizace trati dotkne, bude právě ve Zlíně. Z tohoto důvodu inicioval radní pro dopravu Michal Čížek sestavení týmu pracovníků města i dopravní společnosti (DSZO), kteří mají dohlížet na průběh stavby a mají za úkol domluvit takové podmínky, aby Zlín mohl dopravně fungovat i při výstavbě nové železniční tratě, která potrvá nejméně 3 roky. Po zdvoukolejnění trati musí město stavbu SŽDC doplnit jednotlivými stavbami, které jsou stěžejními body pro dopravu ve Zlíně.

Dle informací, které má město Zlín k dispozici, počítá SŽDC i nadále s financováním modernizace trati Otrokovice – Zlín – Vizovice. Jedná se o důležitou stavbu, na jejíž přípravu byly investovány nemalé finanční prostředky. Zdroje z operačního programu OPD 1 jsou v tuto chvíli vyčerpány. Intenzivně se připravuje nové programovací období s využitím evropských dotačních prostředků pro roky 2021 až 2027. Podle předpokladu, budou ve zmíněném období prostředky i pro železniční infrastrukturu.

Přípravné práce se stále směřují na druhou polovinu roku 2021. Stavební práce by měly být zahájeny v roce 2022 budováním tunelu na Kvítkovické křižovatce v Otrokovicích. Důležitým faktorem ve vývoji situace bude majetkové vypořádání v rámci pozemků kolem železniční tratě a případné obstrukce v územním a stavebním řízení.

Vložil/a: Tomáš Melzer
Čtenost článku: 2023


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«červenec '20»
PÚSČPSN
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)