Vzorový rodinný dům, mezinárodní soutěž, 1935

Typ "Svedlund"
Typ "Benš – Jech"
Typ "Karfík"
Typ "Vítek"

Mezinárodní soutěž na rodinný domek

Ve snaze porušit jednotvárnost typů domků vypsala firma Baťa mezinárodní soutěž na rodinný domek. Byla ustavena přípravná komise ve složení Bohuslav Fuchs, Pavel Janák, František L. Gahura a Edo Schön. Soutěži předcházela velká reklamní kampaň. K posouzení bylo předloženo celkem 289 návrhů architektů z devíti zemí. Některé byly na svou dobu velmi progresivní, pro vedení firmy až příliš. Porota zasedala 26. dubna 1935. První cenu udělila švédskému architektu Svedlundovi, druhou prof. A. Benšovi a F. Jechovi z pražské UMPRUM, třetí Vladimíru Karfíkovi a čtvrtou A. Vítkovi, oběma ze Zlína. První cena byla velmi vysoká - 20.000,- Kč, druhá 10.000,- Kč a třetí 5.000,- Kč. Mimo hlavní ceny bylo uděleno velké množství dalších cen, odměn a čestných uznání. Ještě téhož roku byly z podnětu generálního ředitele firmy Dominika Čipery vítězné návrhy zrealizovány ve vzorové kolonii U lomu. Staly se jakousi stálou expozicí bytové kultury ve Zlíně.

Vedle již jmenovaných předních architektů se práce poroty zúčastnil už tehdy velmi slavný Francouz švýcarského původu Le Corbusier. Pochopitelně mimo soutěž podal i svůj návrh rodinného domku. Na něm navrhoval všechny progresivní prvky svého pojetí architektury, jako byly např. uvolněné přízemí, rovná střecha, velká posuvná hliníková okna apod. Ke škodě zlínské i československé architektury nebyla tato vila nikdy realizována.

Nicméně Zlín na tohoto geniálního tvůrce a "enfant terrible" světové architektury zapůsobil. Jak by také ne, vždyť zde viděl některé své myšlenky, zatím formulované jen teoreticky, realizované v měřítku celého města! Ještě téhož roku vyšel v odborném tisku Corbusierův pochvalný článek o Zlíně.

e8231dc4-b-1-soutez2.jpg

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«květen '22»
PÚSČPSN
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)