Poutní místo Štípa

Záchrana historické zídky i nové sociální zázemí. Štípa vylepšuje poutní místo

publikováno: 30.11.2020

Zlín, Štípa – Okolí kostelů ve Štípě je pro poutníky opět příjemnější. Místní Římskokatolické farnosti se podařilo kompletně zrekonstruovat bývalou hospodářskou budovu u barokního Poutního chrámu P. Marie a zároveň vybudovat bezbariérové sociální zázemí pro návštěvníky. Mimo to prošla záchrannými pracemi historická zídka u gotického kostelíku a byla zrestaurováno dřevěné zábradlí jižní kaple. V těchto dnech také pokračují restaurátorské práce na bočním oltáři. Na rekonstrukce a opravy přispělo statutární město Zlín finanční částkou přesahující čtyři sta tisíc korun.

Chrám je z velké části pěkně opraven a průběžně udržován, ale za co se místní trochu styděli, bylo jeho okolí a zázemí pro návštěvníky. V letošním roce se farnosti podařilo zrekonstruovat a upravit dispozice bývalé hospodářské budovy, a to co každého návštěvníka jistě potěší, i vybudovat zcela nové sociální zázemí, které je navíc šetrné k životnímu prostředí,“ uvedl náměstek primátora města Zlína pro kulturní oblast Miroslav Adámek.

„Snažili jsme se vybudovat zázemí odpovídající požadavkům 21. století včetně bezbariérového přístupu a s ohledem na ochranu životního prostředí. Dešťová voda ze střech je jímána do sběrné jímky a bude využívána na závlahu. Na WC je využívaná voda z našich vlastních studní. Většina světel i vodovodní baterie jsou na fotobuňku, aby nedocházelo k plýtvání energiemi,“ popsal štípský farář František Sedláček.

Farnost Štípa již několik let systematicky pracuje i na opravách gotického kostelíku, který stojí v místech samých počátků poutního místa nedaleko velkého poutního chrámu. V letošním roce se zaměřila i na jeho okolí, konkrétně na záchranu kamenné zídky, která kostelík obepíná.

Díky finanční podpoře, kterou mezi jinými dárci poskytlo i statutární město Zlín, se nám podařilo zachránit havarijní část historické zídky. Původně jsme si mysleli, že ji jen opravíme, ale nakonec bylo nutné ji kompletně rozebrat a opět vystavit. Na horní hranu zdi byly osazeny speciální pálené cihly tzv. klinkerky, které by měly vydržet mnohem více, než klasické pálené cihly. Znečištěný kámen ze severní strany zídky byl očištěn a natřena byla také vstupní brána do areálu,“ uvedl František Sedláček.

V příštím roce má farnost v plánu vybudovat nový přístupový chodník, stavebně zvýraznit bývalé základy původních rozměrů gotického kostelíku a vysadit 11 kusů vzrostlejších stromů.

Poutní místo Štípa u Zlína se pyšní monumentálním barokním chrámem, kde na hlavním oltáři uctívají gotickou sochu Panny Marie s jezulátkem. Každoročně místo navštíví jen v rámci projektu Otevřené brány více než 6 tisíc návštěvníků, k tomu nutno přičíst i pravidelné návštěvníky bohoslužeb a další poutníky.

 

Foto: Římskokatolická farnost ve Štípě

 

Vložil/a: Irena Orságová
Čtenost článku: 589

Další fotografie

Štípa zachránila historickou zídku Štípa zachránila historickou zídku Poutní místo Štípa Poutní místo Štípa Poutní místo Štípa Poutní místo Štípa Poutní místo Štípa

« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«leden '21»
PÚSČPSN
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 9 - 11 a 14 - 17
Út, Čt, Pá po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě občana
s pracovníkem odboru


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
DALŠÍ ODKAZY

Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)
'), } ] }); --->