Zámek ve Zlíně

Zámek. Evropa s rekonstrukcí nepomůže, město hledá jiné zdroje

publikováno: 13.11.2017

Zlín – Evropská unie na rozsáhlou rekonstrukci zámku nepřispěje. Pro radnici tak padá dlouho preferovaná varianta, jak získat většinu financí na tento zásadní projekt. Nadále však platí, že bude hledat externí zdroje.

„Letos mělo dojít k vypsání dotačního programu na památkové projekty přesahující částku sto milionů korun, což je případ zlínského zámku. Tento záměr ale nakonec nenašel podporu potřebného počtu europoslanců,“ mrzí primátora Miroslava Adámka.

Zámek patří mezi jednu z mála zlínských památek na takzvanou předbaťovskou éru. Město jako majitel do jeho údržby každoročně investuje částky v řádech statisíců korun. Aktuálně například došlo k opravám poškozené omítky na západní a východní fasádě. „Opravy byly zaměřeny především na vysprávku zimní zahrady, kde je vstup do kavárny, a na práce v podloubí, kde se nachází vstup do nádvoří zlínského zámku,“ prozradil Jiří Jelínek, vedoucí Odboru vnitřní správy zlínského magistrátu. Dodal, že náklady přesáhly částku půl milionu korun.

Přestože zámek na rozsáhlou rekonstrukci stále čeká, daří se z něj vytvářet oblíbené místo pro setkávání veřejnosti. Obecně prospěšná společnost Zlínský zámek v něm provozuje galerii Václava Chada a kavárnu. Nádvoří objektu letos ožilo letními filmovými projekcemi, zámek a jeho okolí je v průběhu roku dějištěm celé řady akcí, pořádaných například v souvislosti s filmovým festivalem, projektem Živý Zlín nebo v rámci společenských či dobročinných akcí. Aktuálně zde probíhá třeba výstava věrných replik českých korunovačních klenotů.

Vložil/a: Zdeněk Dvořák
Čtenost článku: 1029


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«říjen '18»
PÚSČPSN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna detašovaná pracoviště)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8.00 - 17.00
Út, Čt, Pá po dohodě občana
s pracovníkem odboru

výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
ZTRÁTY A NÁLEZY
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky