sump-mapa-vizual.jpg

Zlín plánuje městskou mobilitu. Zapojit se může i veřejnost

publikováno: 28.4.2021

Zlín - Vyšší bezpečnost na silnicích, zlepšení podmínek cestování pro všechny obyvatele i návštěvníky Zlína, čistší ovzduší, méně hluku a zvýšení kvality života, či čerpání evropských a národních dotací na dopravní projekty. To je jen zlomek pozitiv, která může Zlínu přinést Plán udržitelné městské mobility, jehož příprava právě započala. Záštitu nad plánem, který zpracovává brněnské Centrum dopravního výzkumu, převzal radní za dopravu Michal Čížek.

Plán udržitelné městské mobility (PUMM) je významný strategický dokument, jehož ambicí je překročit rámec tradičního dopravního plánování, které se v posledních desetiletích zaměřovalo převážně na motorovou dopravu. Cílem PUMM je naopak soustředit se na tzv. udržitelné módy dopravy – chůzi, cyklistiku a veřejnou dopravu – a umožnit obyvatelům a návštěvníkům jejich pohodlné a bezpečné využití pro jakékoliv cesty.

Kromě zlepšení životního prostředí přispívá podpora a rozvoj těchto forem cestování také k narovnání podmínek a dostupnosti mobility ve společnosti. Automobilová doprava dlouhá léta utváří vzhled našich měst, ale kromě nerovných dopadů na zdraví a kvalitu života není vždy snadno a stejně dostupná všem skupinám obyvatel (např. dětem a mladistvým, ženám, nízkopříjmovým skupinám, seniorům, zdravotně znevýhodněným). Kvalitně zpracovaný PUMM a jeho naplňování je tak přínosem pro celou společnost i životní prostředí.

Nedílnou součástí celého procesu je aktivní zapojování veřejnosti (participace). Bez názorů a podnětů vás, obyvatel Zlína, by dobrý plán, ušitý na míru našeho města, nemohl vzniknout. Díky Vašim každodenním cestám po městě jste významnými nositeli místních znalostí o dopravě i o veřejném prostoru. V průběhu tvorby PUMM, která bude trvat do jara příštího roku, budete mít možnost podílet se na jeho tvorbě hned několikrát.

Poprvé se veřejnost může zapojit již nyní, a to v tzv. pocitové mapě, která je zaměřena na sběr problematických míst ve zlínské dopravě i veřejném prostoru. Tuto lze nalézt na mapa.zlinvpohybu.cz a na oficiálních stránkách plánu zlin.mestovpohybu.cz. Zde se mohou občané také dozvědět podrobnější informace o projektu. Aktuality lze sledovat i na facebookové stránce Zlín v pohybu.

„Díky spolupráci města a občanů můžeme získat plán, který nám umožní čerpat evropské dotace do dopravních projektů a pomůže ze Zlína vytvořit zase o něco příjemnější místo k životu,“ sdělil radní pro dopravu Michal Čížek.

Vložil/a: Tomáš Melzer
Čtenost článku: 599


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«květen '21»
PÚSČPSN
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
E-PODATELNA
DALŠÍ ODKAZY

Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)