Listina, na které je poprvé zmíněn Zlín

Zlín si připomíná mimořádné jubileum. Ryzí datum oslaví v únoru.

publikováno: 27.1.2022

Zlín - Zlín se na celý rok 2022 zahalil do zlaté, slavnostní barvy, která značí zcela unikátní mezník v dějinách města. Ryzím datem je 28. únor. Událost přiblíží představení faksimile s první zmínkou o městě, beseda odborníků s dobovým hudebním doprovodem a následná mše svatá. Listina pak bude další dny vystavena pro veřejnost.

Roku 1322 Zlín poprvé vystupuje v písemných pramenech, když královna-vdova Eliška Rejčka koupila od bratrů Fricka a Viléma z Egerberka majetky na Moravě. Mezi nimi se objevuje také městečko Zlín. O tomto prodeji se dochovaly hned čtyři listiny, což je nepochybně unikát. Dvě listiny o prodeji majetku Fricka z Egerberka jsou datovány 28. února 1322 a právě v tento den o 700 let později bude zlínské veřejnosti představena, pro Zlín speciálně vyrobená faksimile, čili věrná kopie, této listiny.

Dne 28. února 2022 se od 17 hodin v hlavním sále zámku Zlín uskuteční beseda s názvem První zmínka aneb Bylo, nebylo? s historiky Tomášem Somerem a Tomášem Borovským, kteří veřejnosti objasní okolnosti vzniku listiny a přiblíží také dobu 14. století na Moravě. Moderátorem bude ředitel Státního okresního archivu Zlín David Valůšek. Pořadatelem akce je město Zlín, spolupořadatelem Státní okresní archiv Zlín a realizátorem pak kulturní a kreativní centrum Živý Zlín.

Pořad je prvním ze sedmi setkání nad historií města formou besedy a tématického hudebního doprovodu. V roli hostů Davida Valůška se představí někteří jeho kolegové odborníci spolupracující na právě vznikající publikaci o dějinách Zlína. Zazní také ukázky dobové hudby v dramaturgii hudebnice Renaty Smetkové. Faksimile pak bude k vidění pro širokou veřejnost v prostorách hlavního sálu zámku do neděle 6. března, vždy v čase 15 - 17 hodin.

Po skončení besedy proběhne v kostele sv Filipa a Jakuba ve Zlíně mimořádná mše svatá věnovaná výročí města. Ta začne v 18.30 hodin. Obřad bude možné sledovat také online na youtube kanále římskokatolické farnosti s. Filipa a Jakuba Zlín. Více na www.farnostzlin.cz

 

Mgr. Tomáš Borovský, Ph.D. je odborný asistent na Historickém ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Zabývá se sociálními a kulturními dějinami vrcholného a pozdního středověku a dějinami dějepisectví. 

Mgr. Tomáš Somer, Ph.D. je odborný asistent Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Zabývá se hospodářskými a sociálními dějinami střední Evropy ve 13. a 14. století.

Vložil/a: Tomáš Melzer
Čtenost článku: 1189


« zpět

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«květen '22»
PÚSČPSN
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)