Česky

Česky

English

menu
zavřít

Zlínská architektura do konce 19.století

Hrad Malenovice

Západně od Zlína se tyčí nad městečkem Malenovice, na skalnaté vyvýšenině hrad, který reprezentuje vývoj historické architektury.

Jeho jádro bylo vystavěno v gotickém stylu za vlády Markraběte moravského koncem 14. století. Během husitských válek měly hrad střídavě v držení obě bojující strany (1431). V době válek v 15. století prošel hrad pozdně gotickými stavebními úpravami. V 1. polovině 16. století nechal rytíř Václav Tetour z Tetova rozšířit hrad důkladnou renesanční přestavbou do podoby většího a pohodlnějího obydlí.
Od doby, kdy zde sídlil rod Bítovských ze Slavíkovic (1610), byl hrad dobře udržován a prováděly se zde některé stavební úpravy.

Hrad získal velkou přestavbou barokní podobu (1692-1706). Přestavěné sídlo neskrývalo svůj středověký původ a zároveň mělo všechny náležitosti pohodlné barokní residence.
Byl velkolepě zařízen, v komnatách nechyběly přepychové kusy inventáře, jako např. malby ve zlatých rámech, Benátské zrcadlo, křiálový lustr apod. Hradní zbrojnice byla hojně zásobena zbraněmi a municí. V místní okrasné zahradě bylo pěstováno mnoho exotických druhů dřevin, jako např. pomerančovník, citrónovník a vavříny.
Po roce 1750 byl interiér hradu vyzdoben rokokovými malbami. Po roku 1780 majitelé hradu opustili residenci a hrad sloužil jako sídlo hospodářské správy panství s kancelářemi a byty úředníků.

Hrad byl po dlouhou dobu vlastněn hraběcím rodem ze Šternberků (1804-1946), kteří udržovali a opravovali budovy hradu a díky tomu je toto historické místo zachováno a doposud.
V roce 1946 byl dosavadním majitelům hrad zabaven, stal se státním majetkem a byl využíván podle momentálních potřeb. Hrad nebyl udržován, hrozila devastace a záchranou pro tuto historickou památku se stalo rozhodnutí předat objekt muzejnímu využití. Stalo se tak v lednu 1951 a od té doby je na hradě pracovitě zlínského muzea. Po rozsáhlých a drahých úpravách byl hrad zpřístupněn veřejnosti a návtěvníci tak mohou zhlédnout výstavu v prostorách hradu.

Malenovický hrad prošel několika etapami vývoje architektury (gotika, renesance, baroko, rokoko), a tím se zařadil mezi pozoruhodné historické památky.

Objekt je od roku 1958 zapsán na Seznam nemovitých kulturních památek.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru