Česky

Česky

English

menu
zavřít

Pro podnikatele

Podnikání ve Zlíně

Proč Zlín

Přirozená metropole jihovýchodní Moravy, statutární město, sídlo university a centrum nově vzniklého Zlínského kraje - to vše je dnes Zlín. Město dosáhlo světové proslulosti na počátku 20. století díky Baťovým obuvnickým závodům, jež v pozdější době nesly název Svit. Proslavila jej také unikátní funkcionalistická architektura a v posledních deseti letech zejména dynamika, s jakou se rozvíjí. Charakter Zlína vystihuje od začátku devadesátých let označení - město podnikatelů. Po -sametové revoluci- v roce 1989 získala řada firem ze zlínského regionu výsostné postavení v rámci českého průmyslu a jejich zástupci začali úspěšně pronikat na zahraniční trhy, které pro ně byly do té doby nepřístupné.

Své sídlo vybudovaly ve Zlíně a jeho okolí společnosti se zaměřením na strojírenství, zástupci gumárenského a plastikářského průmyslu a několik desítek výrobců obuvi. Průmyslová výroba Zlína se přirozeně soustředila do rozsáhlého továrního areálu bývalých Baťových závodů. V roce 2001 vznikla na východě Zlína nová průmyslová zóna, kterou rychle zaplňují domácí i zahraniční investoři zabývající se vývojem a výrobou potřeb pro domácnost, komponentů pro automobilový průmysl, zpracováním plastů, obráběním kovů a potravinářským průmyslem.

Zlín je stále otevřen novým investičním nabídkám a zájmu nových podnikatelů, které zde najdou obchodní partnery i kvalifikovanou pracovní sílu, důležitou pro vývoj i výrobu. Zlínská Univerzita Tomáše Bati vychovává manažery a odborníky zejména technických a ekonomických oborů. Ve skupině středních škol má své místo stavebnictví, strojírenství, chemie, elektrotechnika a ekonomika. Zlín je sídlem tradičních vývojových a výzkumných ústavů a pracovišť, z nichž mnohé dosáhly světové proslulosti. 

Zlín a jeho kraj

Ve Zlínském kraji se střetávají hned tři etnografické oblasti - Valašsko, Moravské Slovácko a Haná. Jednotlivé regiony se vzájemně doplňují a tvoří tak pestrou skládačku tradičních průmyslových měst, zemědělských oblastí a zalesněných kopců vhodných pro ozdravné pobyty a turistiku.

Zlínsko

Zlín se stal přirozeným spádovým městem, kam jezdí lidé za prací, nákupy, kulturou i sportem. Ve zdejších podnicích našli uplatnění nejen lidé z blízkého okolí, ale také ze sousedních okresů. Zlín přímo pulsuje čilým obchodním ruchem a životní tempo se zde neustále zrychluje. Ideálním místem pro zklidnění a relaxaci je nedaleké lázeňské město Luhačovice.

Kroměřížsko

Okresnímu městu Kroměříž se také někdy říká Hanácké Athény. Díky velké koncentraci zachovalých památkových objektů bylo oceněno organizací UNESCO, která zámek a jeho přilehlé zahrady zapsala v roce 1998 na Seznam světového dědictví UNESCO. V samotné Kroměříži sice sídlí několik větších průmyslových podniků, pro celou oblast Hané je však typická zemědělská výroba.

Uherskohradišťsko

Okres Uherské Hradiště spadající do regionu Slovácko je proslulý pěstováním ovoce, zeleniny, vinné révy a produkcí kvalitních vín. Vinné sklepy už neodmyslitelně patří ke koloritu zdejšího kraje. V průmyslové výrobě je zastoupena výroba potravin, strojírenství, elektrotechnika, výroba letadel a zbraní. Tato část kraje má bohatou historii, která sahá do 9. stolení n.l. Poutní místo Velehrad je spjato s nejstarší historií slovanského osídlení Moravy a v roce 1990 je navštívil papež Jan Pavel II. 

Vsetínsko

Vsetínský okres je převážně kopcovitý a hornatý. Průmyslová produkce je orientována na elektrotechnický a strojírenský průmysl, chemický průmysl. Staletou tradici má výroba a zpracování skla. Své místo zde má těžba a zpracování dřeva a navazující obory. V okrese jsou rozsáhlé rekreační oblasti zahrnující vodní plochy, lyžařské areály, síť značených turistických cest a cyklotras.

Klíčová průmyslová odvětví 

  • gumárenství
  • filmové studio, výroba filmů
  • stavebnictví
  • strojírenství
  • obuvnictví
  • zpracování plastů a pryže
  • polygrafie
  • potravinářství
  • výzkum a vývoj v uvedených oblastech

Služby, instituce 

Pošta, telekomunikace, celní úřad včetně celních skladů, živnostenský úřad, finanční úřad, finanční instituce včetně zahraničních bank a pojišťoven, rozsáhlý servis pro podnikatele, integrovaná hromadná městská a příměstská doprava, vybudovaná obchodní síť, dvě nemocnice, síť specializovaných lékařských pracovišť a zařízení včetně lázeňských, zázemí pro kulturu, sport a využití volného času, sociální služby.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru