Česky

Česky

English

menu
zavřít

101 let samostatného státu. Zlín si připomněl vznik Československa

28. 10. 2019

Aktuality

15

Zlín – Před 101 lety, po rozpadu rakousko-uherské monarchie, vznikla první Československá republika.

101--vyroci.jpg

Zlín – Před 101 lety, po rozpadu rakousko-uherské monarchie, vznikla první Československá republika. U této příležitosti se ve Zlíně uskutečnil veřejný pietní akt. Přes sochou prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka před Kongresovým centrem se sešli představitelé statutárního města Zlín, Zlínského kraje, zástupci Krajského vojenského velitelství Zlín, Krajského ředitelství policie Zlínského kraje, Klubu výsadkových veteránů, Tělovýchovné jednoty Sokol Zlín, Klubu absolventů Baťovy školy práce i široká veřejnost.

V rámci slavnostního ceremoniálu přítomní položili k soše T. G. Masaryka květinové věnce a kytice květin.

Úvodního slova se ujal senátor Tomáš Goláň a poté následoval proslov náměstka primátora statutárního města Zlína Pavla Brady. Ten se ve své řeči mimo jiné ohlédl do sto jednoleté historie našeho státu a připomněl křehký proces, který vedl k ustavení samostatného československého státu. Zároveň apeloval na důležitost osobní zodpovědnosti každého jedince, který svým dílem a zájmem o věci veřejné demokracii moderního státu posiluje.

Naše země byla téměř 400 let v područí Habsburků, ale myslím, že už je čas dospět a uvědomit si, že vše, co tady ve městě, na kraji, nebo v celé zemi budeme mít, jak se nám všem bude dařit, záleží jen na nás. Lidé se často o politiku příliš nezajímají a mají pocit, že politici jsou nějaká privilegovaná skupina, která si může dělat, co se jí zlíbí. Samozřejmě tomu tak není. My všichni jsme tu od toho, aby naše město, prostředí kolem nás i celá naše země byla lepší a dobře se nám žilo. Každý k tomu může svým kouskem práce a zájmu o své okolí přispět. Prosím, zajímejte se o své okolí, zkuste, kde můžete zlepšit jakoukoliv, byť nepatrnou věc,“ uvedl Pavel Brada.

A protože kdysi náš prezident zakladatel řekl, že „státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily“, chtěl bych zakončit svou řeč těmito slovy:

„Má-li naše demokracie své nedostatky, musíme překonávat ty nedostatky, ale ne překonávat demokracii.“

Na závěr slavnostní piety zazněla česká státní hymna Kde domov můj.

28. říjen je Dnem vzniku samostatného československého státu. Slaví se jako připomenutí výročí 28. října 1918, kdy zástupci Národního výboru československého zveřejnili provolání o vzniku Československa a vydali zákon o zřízení samostatného státu.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru