Česky

Česky

English

menu
zavřít

190 000 tun odpadu překryla hlína a ornice

27. 11. 2018

Aktuality

12

Zlín - Důkladné zhutnění, položení izolace, navezení a rozprostření 60 centimetrů hlíny a finálně 20 centimetrů ornice. Tak vypadala rekultivace jedné ze sekcí skládky Suchý důl...

Skládka po rekultivaci

Zlín - Důkladné zhutnění, položení izolace, navezení a rozprostření 60 centimetrů hlíny a finálně 20 centimetrů ornice. Tak vypadala rekultivace jedné ze sekcí skládky Suchý důl, na které Technické služby Zlín pracovaly letos na podzim. V těchto dnech byla investice za 6,68 milionu korun kolaudována. Na rekultivovanou sekci skládky bylo předtím navezeno 190 000 tun opadu.  

Skládka odpadů Suchý důl začala sloužit v květnu 2003. V minulosti již byly podobným způsobem rekultivovány tři její sekce, nyní tak šlo o čtvrtou část. „Do této sekce skládky, jejíž dno bylo před tím neprodyšně izolováno od podkladu, se první odpady od domácností a firem ze Zlína začaly ukládat v červnu 2013,“ vysvětlil ředitel Technických služeb Zlín Jakub Černoch.

A jak vypadá rekultivace v praxi? Nejdříve nastupuje speciální stroj, kompaktor, který má 29 tun a je vybaven speciálními ocelovými koly a radlicí. Ten vytvoří podle projektu tvar, zvaný figura, který je následně překryt. Nejdříve se na odpad položí půlmetrová minerální těsnící vrstva, která zabraňuje vyplachování dešťovou vodou. Následně dojde k zavezení zeminou. Celá plocha bude zatravněna a pravidelně udržována – případné náletové dřeviny by totiž mohly poškodit těsnost minerální vrstvy.

 

TZ Technických služeb Zlín

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru