Česky

Česky

English

menu
zavřít

69. výročí úmrtí Dr. Edvarda Beneše

1. 9. 2017

Aktuality

45

Zlín – Dne 3. září 1948 zemřel ve věku 64 let druhý československý prezident Dr. Edvard Beneš.

Edvard Beneš

Zlín – Dne 3. září 1948 zemřel ve věku 64 let druhý československý prezident Dr. Edvard Beneš. Statutární město Zlín dnes uctilo květinami a tichou vzpomínkou jeho památku u busty Edvarda Beneše.

Busta se nachází na nábřeží nesoucí jeho příjmení.

Prvorepublikový ministr zahraničí Dr. Edvard Beneš byl zvolen 18. prosince roku 1935 do funkce československého prezidenta. Prezidentský úřad převzal po abdikaci T. G. Masaryka. Po přijetí mnichovského diktátu 5. října 1938 prezident Beneš abdikoval a odletěl do zahraničí. Už v březnu 1939 prohlásil Mnichov za neplatný a nadále prosazoval právní kontinuitu Československa před zářím 1938. V Londýně v roce 1940 vytvořil tzv. exilovou státní reprezentaci a přebral funkci exilového československého prezidenta. Úřadujícím československým prezidentem byl opět v letech 1945–1948.

Dr. Edvard Beneš byl jedním ze tří vůdců prvního československého odboje (T. G. Masaryk, Milan R. Štefánik) a hlavní představitel československého odboje během druhé světové války.

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru