Zlín – Alternativa-kulturní institut Zlín pořádá výstavu olejomaleb Vzpomínání mezi obrazy. Výstava upomíná na zlínského malíře Zdeňka Šuteru u příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin. Retrospektivní výstava představí průřez celoživotní tvorbou malíře – od obrazů, které vznikaly záhy po dokončení studií na výtvarné škole, až po díla namalovaná krátce před jeho smrtí v roce 2016.
Zdeněk Šutera se narodil na počátku druhé světové války ve Zlíně – Loukách do početné ševcovské rodiny. Od dospívajícího věku se zajímal o výtvarné umění, proto jeho kroky směřovaly do Umělecko-průmyslové školy v Uherském Hradišti. Jeho učiteli se stali významné osobnosti uměleckého světa té doby jako například V. Hroch, K. Hofmann, J. Jaška a F. Crhák. Zdeněk Šutera po absolvování oboru užité a dekorativní malby přijal práci v malírně tehdejšího Divadla pracujících ve Zlíně. Tady v roce 1963 své působení v pozici malíře dekorací ukončil a začal se věnovat své vlastní autorské tvorbě. Pro Zdeňka Šuteru to bylo období aktivní výtvarné a výstavní činnosti. Zúčastnil se například celostátní výtvarné soutěže na výzdobu nového zlínského divadla a spolu s bratrem Aloisem získal třetí cenu za návrh mozaiky do vestibulu divadla. Později se na realizaci vítězného návrhu Z. Slavíčka a M. Obrátila i sám podílel.
Právě tvorba mozaik byla další výtvarnou oblastí, kde Zdeněk Šutera uplatňoval své umělecké nadání. Jeho nejznámější dílo v podobě mozaiky zdobí vstupní část interny v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně.
Zdeněk Šutera s výtvarníky J. Hovadíkem a B. Barošem, F. Niklem a A. Gajdůškem byl zakladatelem tvůrčí skupiny 5+2, která v šedesátých letech významově přesahovala regionální hranice. Malíř pravidelně přispíval do Salonu filmových klapek ve Zlíně.
Vernisáž výstavy Vzpomínání mezi obrazy se koná ve čtvrtek 3. října v 17 hodin a potrvá do konce měsíce.