Česky

Česky

English

menu
zavřít

Ateliér Průmyslového designu ve Zlíně slaví 20. výročí založení výstavou

9. 6. 2020

Aktuality

15

Zlín – Ateliér Průmyslový design Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně slaví 20. výročí založení.

20 let Ateliéru Průmyslového designu ve Zlíně

Zlín – Ateliér Průmyslový design Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně slaví 20. výročí založení. U této příležitosti připravil ve spolupráci s Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně  retrospektivní výstavu v jejím sídle v budově č. 14.  Předství na ní významné osobnosti ateliéru, designérské projekty prezentované v České republice i v zahraničí a spolupráci s vybranými společnostmi. V úterý 9. června se od 17 hodin uskuteční i komentovaná prohlídka.

Výstava prezentuje dvacetiletou činnost ateliéru Průmyslový design Fakulty Multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Tedy od jeho založení v roce 1999 až po současnost. K vidění jsou vybrané práce studentů, absolventů i pedagogů.

„Za zmínku určitě stojí hravá prezentace  Pairs in Squares, se kterou ateliér v roce 2015 získal hlavní cenu Grand Prix a Korporátní cenu v soutěži Asia Awards  v rámci světové akce Tokyo Design Week. Dále pak instalace Cucej z holandského Design Weeku (2016), která se věnovala českému lázeňství a léčebným lázeňským procesům nebo projekt  Ne-Ro, za který byl ateliér na největší světové přehlídce designu v Milánu nominován mezi nejlepší výstavní expozice,“ uvedl vedoucí ateliéru Martin Surman.

Studium v ateliéru Průmyslový design je zaměřeno na problematiku navrhování sériově vyráběných produktů z oblastí designu nábytku, interiérových doplňků, elektrospotřebičů, strojů, dopravních prostředků apod.

„Naprostá většina ateliérových projektů je iniciována přímo z praxe, konkrétními požadavky a potřebami průmyslové sféry. Část výstavy se proto věnuje úspěšné spolupráci s firmami, například sedací nábytek RIM, porcelánové hrnky pro Thun nebo projekt Party Time pro firmu Tescoma,“ doplnil Martin Surman.

V současnosti se ateliér prezentuje  kolekcí nábytku a doplňků z ohýbaných ocelových trubek volně inspirovanou obdobím evropského manýrismu 16. století a obdobím vlády Rudolfa II. Instalaci s příznačným názvem Alchymisti poprvé představil v roce 2019 na mezinárodní přehlídce designu v Miláně.

Ateliér navazuje na dlouholetou tradici výuky průmyslového designu, jejíž základy byly koncipovány na sklonku třicátých let 20. století ve Škole umění, která byla založena společností Baťa. Zlín se stal kolébkou českého průmyslového designu zejména zásluhou takových osobností, jakými byli profesoři Zdeněk Kovář, František Crhák a Pavel Škarka.

Expozice bude přístupná do 21. června 2020.

Více informací na www.galeriezlin.cz.

 

Zdroj: UTB

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru