Česky

Česky

English

menu
zavřít

Bateriové trolejbusy mají za sebou v Kostelci a Štípě rok provozu

30. 7. 2020

Aktuality

3

Zlín - Rok provozu má za sebou nový systém vedení městské hromadné dopravy ve Zlíně-Kostelci, Štípě a Velíkové s využitím bateriových trolejbusů.

bateriovebusy.jpg

Zlín - Rok provozu má za sebou nový systém vedení městské hromadné dopravy ve Zlíně-Kostelci, Štípě a Velíkové s využitím bateriových trolejbusů. Cestující zde dostali více spojů než dříve a ovzduší v této části města bylo uchráněno asi 700 kilogramů exhalací z naftových motorů.

Po roce provozu bateriových trolejbusů na linkách MHD č. 4 a 5 Podhoří – Lešná ZOO a jejich zajíždění do nezatrolejované oblasti Kostelce a Štípy se nový systém hromadné dopravy stabilizoval, cestující si na něj zvykli a většině z nich vyhovuje.

Bateriové trolejbusy jezdí do Kostelce a Štípy od 1. června 2019. Do Velíkové zajíždí ze Štípy přípojný autobus nově zřízené linky 46. Ke stejnému datu byla zrušena autobusová linka 34 a na původních autobusových linkách 35 a 36 zůstalo jen několik přímých spojů. Byla vybudována nová zastávka MHD Zámecká včetně přístřešku, nová zastávka Vršava ve směru jízdy do Kostelce, rekonstruovaly se v obou směrech zastávky Januštice-tenisové kurty. Bezpečnost cestujících se zde zvýšila zřízením dvou přechodů pro chodce se světelným signalizačním zařízením.

Pro cestující, kteří se přepravují mezi Zlínem, Kostelcem, Štípou a Velíkovou, i návštěvníky ZOO přinesl nový systém větší počet spojů a jejich pravidelné intervaly. V minulosti se zde ročně najezdilo asi 165 tisíc kilometrů autobusy. Tento výkon ujetých kilometrů převzaly bateriové trolejbusy. Do ovzduší se tak v této lokalitě neuvolnilo z výfukových plynů autobusů za rok asi 700 kilogramů škodlivých emisních látek. Výrazně se snížila hladina hlučnosti.

„Naše zkušenost s provozem bateriových trolejbusů je velmi dobrá. Jsme rádi, že jsme našli část města, kde bateriové trolejbusy mohly téměř zcela nahradit dřívější autobusový provoz. Vidíme v tom i do budoucna cestu k další ekologizaci hromadné dopravy,“ řekl ředitel DSZO Josef Kocháň.

Pro zajišťování dopravní obslužnosti Kostelce a Štípy zakoupila DSZO v loňském roce sedm klimatizovaných nízkopodlažních bateriových (tzv. parciálních) trolejbusů typu 30 Tr v hodnotě téměř 94 milionů korun. Pětaosmdesát procent pořizovacích nákladů bylo uhrazeno z dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného regionálního operačního programu. Bateriový trolejbus ujede na energii z akumulátorů vzdálenost až 12 kilometrů mimo trakční vedení. Po návratu vozu pod trolejové vedení se baterie opět dobíjejí. V úseku Podhoří – Vršava jsou linky 4 a 5 zatrolejovány, úsek přes Kostelec a Štípu je veden mimo trakční vedení.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru