Česky

Česky

English

menu
zavřít

Bezpříspěvkoví dárci krve obdrželi ocenění

9. 11. 2023

Aktuality

274

Zlín – Oblastní spolek Českého červeného kříže Zlín ocenil bezpříspěvkové dárce krve.

Slavnostní předávací akt medailí prof. MUDr. Jana Jánského, se uskutečnil v prostorách hotelu Zlín za účasti představitelů Krajské nemocnice Tomáše Bati, Zlínského kraje, města Zlína a za hudebního doprovodu žáků ZUŠ Zlín.

V roce 2023 Oblastní spolek Českého červeného kříže Zlín ocenil medailemi Jana Jánského takřka 500 bezpříspěvkových dárců životadárné tekutiny.

„Morální ocenění bezplatných dárců krve je velkým poděkováním za jejich příkladnou pomoc druhým. Lidský postoj, kdy darováním krve nezištně přispívají k záchraně zdraví a lidských životů, je hoden té nejvyšší společenské úcty a příkladem pro všechny,“ uvedl primátor města Zlína Jiří Korec.

Mezi oceněnými bylo 250 dárců, kteří získali bronzovou medailí za 10 odběrů krve, 140 dárců převzalo stříbrnou medailí za 20 odběrů krve a 85 dárců odešlo se zlatou medailí za 40 odběrů krve. Dalších 13 dárců bylo oceněno zlatým křížem III. třídy za 80 odběrů krve a 3 dárci zlatým křížem II. třídy za 120 odběrů krve.

„Přestože žijeme v dvacátém prvním století, krev je látka, která se stále nedá uměle vyrobit. Proto jsou nemocnice přímo závislé právě na dobré vůli a ochotě pomoci bezpříspěvkových dárců krve. Zato jim patří velké poděkování,“ vzkázala dárcům za OS ČČK Zlín Karla Kopalová.

Město Zlín bezpříspěvkovým dárcům dlouhodobě vyjadřuje podporu. Dárcům krve ze Zlína a přispívá na pořízení ročních síťových jízdenek na hromadnou městskou dopravu, nebo věnuje volné vstupenky do ZOO Lešná. Dotace města každému držiteli Zlaté Jánského plakety na jízdenku MHD činí 600 Kč. Nevyužijete-li této možnosti, má nárok na tři vstupenky do zoo. Za 120 odběrů měli zlínští dárci v roce 2023 nárok na bezplatnou libovolnou síťovou jízdenku nebo čtyři vstupenky do zoologické zahrady. Výši dotace pro rok 2024 schválí Zastupitelstvo města Zlína v dubnu příštího roku.

Medaile prof. MUDr. Jana Janského (též Janského medaile nebo Janského plaketa) je ocenění předávané bezpříspěvkovým dárcům krve. Ocenění je pojmenováno po Janu Janském, českém lékaři a psychiatrovi, objeviteli čtvrté krevní skupiny.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru