Česky

Česky

English

menu
zavřít

Byly předány Ceny města Zlína za roky 2019 a 2020

10. 11. 2021

Aktuality

38

Zlín - Světově známý restaurátor a biochemik František Makeš a uznávaná diabetoložka Anna Gregorová. To jsou další dvě jména, která přibyla na seznam nositelů Ceny města Zlína....

dscf2835u.jpg

Zlín - Světově známý restaurátor a biochemik František Makeš a uznávaná diabetoložka Anna Gregorová. To jsou další dvě jména, která přibyla na seznam nositelů Ceny města Zlína. Odložené slavnostní předání za rok 2019 se uskutečnilo v obřadní síni radnice. Zatímco Anna Gregorová si cenu převzala osobně, ale preferovala předání v úzkém kruhu, předání panu Makešovi se uskutečnilo ve slavnostní atmosféře, kterou nepokazil ani fakt, že se oceněný zúčastnil vzdáleným přístupem ze Švédska. Cenu za něj převzal synovec Petr Makeš.

„Chtěl bych panu Makešovi poděkovat za dobré jméno, které dělá městu Zlínu ve světě. Dokázal skloubit oblast kultury s biochemii. Je to člověk, který je oceňován po celém světe a zároveň se hrdě hlásí k městu Zlín,“ uvedl na slavnostní ceremonii primátor města Jiří Korec.

František Makeš se narodil v roce 1931 ve Zlíně, Vystudoval Akademii výtvarného umění v Praze u profesora Miloslava Holého. Poté absolvoval speciální studium restaurátorství. V 60. letech 20. století se podílel na restaurování maleb Obrazárny Pražského hradu. Vytvářel také kopii obrazu Svatý Jeroným Mistra Theodorika pro Národní galerii.

František Makeš žije od roku 1968 ve Švédsku, kde byl jmenován hlavním konzervátorem a restaurátorem švédských královských sbírek.

Oceněný objevil biochemické metody využití enzymů při restaurování a analýzách uměleckých děl, jež jsou v oboru restaurování obrazů převratné. Získal dva biochemické patenty - odstraňování plísní a enzymatické reakce, jejichž pomocí se podařilo odhalit mnoho padělků významných světových malířů.

Pan František Makeš je nositelem nejvyššího vyznamenání švédského krále Carla Gustava XVI. za záchranu evropského kulturního dědictví, dále ocenění českého prezidenta Václava Havla a Ceny ministra zahraničních věcí ČR Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Ačkoliv se původně chtěl předání zúčastnit osobně, nakonec mu to zdraví nedovolilo a tak ze Švédska připutovala video zdravice.

„Všechny vás zdravím ze Švédska a chtěl bych poděkovat za udělení této ceny. Zlín je mé rodiště, kde jsem vyrůstal a kde mám i rodinu. Zlínští učitelé výtvarného umění mi dali perfektní základ pro další mé studium výtvarného umění v Praze a biochemie ve švédsku. Přeji vám všem krásné dny a ještě jednou děkuji,“ uvedl držitel Ceny města Zlína za rok 2019 František Makeš

Držitelka ceny za rok 2020 Anna Gregorová vystudovala lékařskou fakultu na Univerzitě Palackého v Olomouci. V roce 1967 nastoupila na interní oddělení zlínské nemocnice, kde pracovala až do roku 1993. Po celé období působení ve zlínské nemocnici se pod vedením profesora Jaroslava Rybky věnovala diabetologii, a to jak na lůžkovém oddělení, tak i v ambulanci. Účastnila se vypracování prvního diabetologického programu péče o diabetiky a také jeho postupného zavádění do praxe. V rámci pracovního úvazku v Institutu postgraduálního vzdělávání lékařů a farmaceutů Praha se lékařka Anna Gregorová věnovala vzdělávání mladých lékařů v oboru diabetologie. Od 1. března 1993 začala pracovat jako privátní lékař v diabetologické ambulanci Dia Zlín, která zajišťuje kompletní ambulantní péči o pacienty s diabetem.

„Paní doktorka Anna Gregorová, která stále aktivně ordinuje, svým rozhodnutém o předání ceny pouze za přítomnosti svého manžela potvrdila, jak skromnou a pokornou osobou je. Oprávněně a zcela po zásluze je držitelkou Ceny města Zlína a věřím, že se ráda bude účastnit akcí, na které držitele tohoto nejvyššího ocenění města zveme,“ uvedl primátor městaJiří Korec.

Přestože lékařka Anna Gregorová patří v této době k ohrožené skupině obyvatel, stále ještě 2x týdně dochází za svými pacienty do ordinace.

„Ceny města Zlína si velmi vážím. Považuji ji nejen za ocenění mé celoživotní práce, ale také za ocenění diabetologie ve Zlíně,“ uvedla oceněná Anna Gregorová.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru