Česky

Česky

English

menu
zavřít

Byly předány Ceny Vladimíra Karfíka

5. 1. 2023

Aktuality

232

Zlín - Za výtvarnou a racionální architekturu byly ve Zlíně předány ceny Vladimíra Karfíka. Ty byly letos uděleny ve dvou kategoriích, za významnou realizaci v architektuře a za celoživotní dílo.

Během letošního předávání cen byli oceněni Martin Paško a jeho tým DF Creative Group za konverzi Jurkovičovy teplárny v Bratislavě. Štefánii Krumlové a Miroslavu Masákovi, bylo předáno ocenění za celoživotní dílo.

Slavnostní předávání ocenění proběhlo v prostorách obřadní síně z rukou předsedy Bloku Zdeňka Trefila a náměstka primátora města Zlína, Pavla Brady, který k předávání cen řekl: “Vážím si toho, že předání cen probíhá právě ve Zlíně. Právě zde máme jedinečnou funkcionalistickou architekturu, která nese podpis i Vladimíra Karfíka v podobě 21. budovy nebo budovy bývalého Společenského domu, nyní Hotelu Zlín. I do budoucna bychom chtěli, aby byl Zlín moderním městem, jehož součástí budou zajímavé architektonické prvky a byl příkladem pro další města.“

Ceny uděluje s tříletou periodicitou spolek „BLOK architektů a výtvarníků“ autorům, jejichž díla byla výrazná navzdory normalizačnímu režimu, který je tlačil do pozadí. Cena, pojmenovaná na počest tvorby a života jejího prvního čestného nositele a zřízená v roce 1991 se tradičně předávala s podporou města Zlína, se kterým je Vladimír Karfík a jeho architektura ikonicky spojena. Laureáty ceny se v minulosti stalo 33 osobností československé architektury, mezi nimiž jsou například Karel Prager, zakladatel a první předseda BLOKu, Štefan Svetko, Alena Šrámková, Viera Mecková, Josef Pleskot, Eva Jiřičná, Vladimír Dedeček a další. Cena Vladimíra Karfíka je jedinou Česko - Slovenskou cenou v oblasti architektury a urbanismu.

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2023 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru