Česky

Česky

English

menu
zavřít

Cenu města Zlína za rok 2023 získá Roman Herink

8. 2. 2024

Aktuality

226

Zlín – V tajném hlasování dnes rozhodli zastupitelé o udělení Ceny města Zlína. Pro rok 2023 se jejím novým nositelem stane Roman Herink.

Cenu města Zlína si Roman Herink naprosto zaslouží. Většina z nás ví o jeho mimořádném přínosu ve sportu pro zdravotně postižené, kdy je mimo jiné spoluzakladatelem a velkým propagátorem para hokeje v České republice. Velký přínos má však i v sociální oblasti, kde například v roce 1992 zakládal spolek „HANDICAP (?)” Zlín, ve kterém i dlouho působil. V rámci svých mnoha aktivit pak reprezentoval město Zlína i Českou republiku i v zahraničí,“ sdělil primátor města Zlína Jiří Korec.

Roman Herink se stal po prodělání dětské obrny vozíčkářem. Přesto je neúnavným celoživotním sportovcem, bývalým vedoucím dětských oddílů a jedním ze zakladatelů sledge hokeje u nás. Především díky usilovné průkopnické práci Romana Herinka, je za kolébku českého para hokeje považováno naše město Zlín.

Sledge hokej zahlédl na paralympiádě v Naganu v roce 1998. Tento sport se mu jako vozíčkáři ihned zalíbil a začal vymýšlet, jak tento sport rozjet v českých podmínkách. Přes všechny komplikace s nedostatkem financí i vybavení začal konstruovat první sáňky. S vlastnoručně vyrobeným prototypem se mu podařilo na led vyjet zhruba po roce práce. Sledge hokeji se věnoval nejenom jako hráč, ale také jako funkcionář a propagátor tohoto divácky nejpopulárnějšího sportu zdravotně postižených. Zlínský tým vedl v rámci České sledge (dnes para) hokejové ligy až do roku 2012 jako generální manažer. Roman Herink byl také, jako devátý útočník, nejstarším členem české výpravy na paralympijských hrách ve Vancouveru v roce 2010. Pracoval pro město Zlín i ve funkci zastupitele, je muzikant, textař a zakladatel Festivalu zdravotně postižených písničkářů. Mimo jiné uspěl jako vynálezce různých zlepšovacích návrhů – například systému kompenzačního komunikačního signalizačního zařízení SYM-BLIK pro handicapované automobilové řidiče.

V roce 2018 získal Roman Herink Cenu za mimořádný přínos sportu v rámci ankety Sportovec Zlínského kraje.

Písemně zpracované návrhy na udělení Ceny města Zlína pro rok 2023 byly zastupitelům zaslány 2. 1. 2024. Ke stanovenému termínu 22. 1. 2024 bylo od 41 zastupitelů na Odbor kanceláře primátora Magistrátu města Zlína zasláno zpět 28 platných nominačních lístků. Dle Statutu byly k hlasování zastupitelstvu 8. 2. 2024 předloženy ty nominace, které dosáhly nejméně jedenácti hlasů. Tuto podmínku splnil návrh na udělení Ceny města Zlína pro Romana Herinka a Alexandera Černého.

Cena města Zlína je každoročně udělována k 3. dubnu, tedy ke dni narození Tomáše Bati.

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru