Česky

Česky

English

menu
zavřít

Chceme, aby Zlín byl rodinným městem, říká primátor Jiří Korec

2. 1. 2020

Aktuality

5

Moderní rodinný Zlín, kde budou žít produktivní lidé, tak vidí budoucnost města primátor Jiří Korec. „Musíme dát lidem příležitost a podmínky, aby chtěli strávit svůj rodinný život ve Zlíně,“ říká. Jak hodnotí svůj první rok ve funkci primátora, na jakých projektech se aktuálně pracuje a jaké vidí rezervy ve fungování města si můžete přečíst na následujících řádcích.

Primátor Jiří Korec

Moderní rodinný Zlín, kde budou žít produktivní lidé, tak vidí budoucnost města primátor Jiří Korec. „Musíme dát lidem příležitost a podmínky, aby chtěli strávit svůj rodinný život ve Zlíně,“ říká. Jak hodnotí svůj první rok ve funkci primátora, na jakých projektech se aktuálně pracuje a jaké vidí rezervy ve fungování města si můžete přečíst na následujících řádcích.

Pane primátore, je zá Vámi první rok ve funkci. Jak byste jej zhodnotil?

Myslím, že hodnotit by měli spíše druzí. Hodnocení z mé strany může být velmi subjektivní. Každopádně rok je z pohledu řízení města krátká doba. Jsou projekty, které se nám podařilo zahájit, ale jsou i projekty, které jsou stále v přípravách, a ještě se na nich nějakou dobu bude pracovat, než bude zahájena jejich realizace. Důležité je nezpomalit nasazené tempo.

Můžete jmenovat konkrétní projekty?

Právě se rozběhl soutěžní dialog na rekonstrukci Velkého kina. Ze soutěžního dialogu vzejde vítězný architektonický návrh na budoucí podobu a využití Velkého kina. Byl dojednán převod fotbalového stadionu na Letné do majetku města. Podpisem smlouvy na zhotovení projektové dokumentace jsme se opět přiblížili k zahájení rekonstrukce Zimního stadionu Luďka Čajky. Nyní nás čeká intenzivní komunikace s projektantem, abychom eliminovali možné nedostatky a připomínky. Rozpracovaných projektů je pak celá řada, a to zejména v oblasti dopravy.

Přibližte nám je prosím…

Jedná se zejména o dopravní terminál, nové křižovatky reagující i na plánovanou elektrifikaci, pravobřežní komunikaci, záchytná parkoviště i parkoviště na sídlištích. Kromě dopravy pracujeme například na projektu nové podoby náměstí Míru, kde ještě musíme vyhodnotit kapacitu podzemního parkování s ohledem na rentabilitu a následně zadáme vypracování projektové dokumentace. Jednáme s nájemci obchodů v podchodu na náměstí Práce, o odkoupení prodejních ploch, abychom následně mohli podchod zlidštit. Zároveň komunikujeme s ŘSD ohledně opravy izolace pod cestou kvůli zatékání do podchodu. Před uzavřením dohody jsme i s vlastníky stánků na tržišti. Pevně věřím, že v příštím roce budou jednání za námi a bude možné začít řešit stavební povolení na revitalizaci tržiště. Ve velmi pokročilé fázi příprav je i biotop, který má vzniknout na Jižních Svazích. K tomu řešíme i možnost postupné rekonstrukce zámku a další projekty.

Jak fungují organizace s majetkovou účastí města?

Jednotlivým organizacím s majetkovou účastí města jsme upřesnili vize a cíle. Na základě těchto základních informací budou ředitelé organizací vypracovávat střednědobý plán hospodaření a rozvoje. Díky tomu pak budeme moci nastavit efektivnější hospodaření města. Většina společností je totiž servisními organizacemi města, město tedy dotuje jejich provoz, aby občané měli kvalitní služby za přijatelné ceny a organizace nebyly ve ztrátě. Tím jsou však společnosti v otázce rozvoje zpravidla závislé na investičních dotacích města. My chceme znát možnosti rozvoje a předem vedení organizací informovat, jaké rozvojové projekty Rada města preferuje.

Jak funguje Rada města Zlína, která je tvořena pěti koaličními partnery?

Musím říci, že koalice funguje velmi dobře. Jsme partneři, kteří si důvěřují a navzájem spolupracují. Zároveň se nebojíme říci svůj názor, nepolitikaříme a na Radě města tak hlasujeme každý dle svého názoru, nikoliv dle politické příslušnosti. 

Jaké jsou Vaše vize do dalších let?

Chceme, aby byl Zlín rodinným městem, kde budou chtít žít produktivní lidé. Máme na čem stavět. Zlín je bezpečné město plné zeleně, máme zde vysokou školu, ze které vychází spousta šikovných absolventů. Musíme dát lidem příležitost a podmínky, aby zde chtěli zůstat a neutíkali nám do ostatních měst. Naopak bychom byli rádi, aby si lidé ze širokého okolí zvolili Zlín jako ideální místo pro založení rodiny, pro život i podnikání.

Vidíte ve fungování města nějaké rezervy?

Rezervy jsou vždycky. Podařilo se nastavit lepší strategické plánování rozvoje města a aktuálně se snažíme využitím IT technologií optimalizovat procesy, aby úředníci byli méně zahlceni administrativou.

Blížíme se k závěru rozhovoru. Přibližte nám, jak trávíte svůj volný čas?

Aktuálně svůj volný čas trávím zejména radostnými rodinnými povinnostmi. Tímto se ještě jednou omlouvám všem, jejichž pozvání na večerní akci jsem aktuálně odmítl. Věřím, že mě chápou a rád se zúčastním následujících ročníků.

Měl jste čas zajít na vánoční trhy?

Ano, měl, i když velmi krátce. Těší mě, jak se na náměstí lidé potkávají. Musím říci, že letos se povedly adventní hrnečky dle mých představ. Věřím, že letošní ročník trhů bude opět vydařený.

Co byste popřál občanům do nového roku?

Přeji všem občanům zejména zdraví a štěstí do nového roku, aby se jim splnilo to, co si nejvíce přejí. Aby se nebáli využívat příležitostí, dialogu a aby našli co nejvíce času na své blízké a rodinu, protože ta je opravdu základ kvalitního života.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru