menu
zavřít

ČHMÚ varuje: Kvalita vzduchu je dnes špatná

9. 1. 2017

Aktuality

3

Zlín - Zlíňané pozor. Český meteorologický ústav vyhlásil výstrahu, která se týká kvality ovzduší. Index kvality ovzduší hlásí pro krajské město hodnotu špatná...

smog.jpg

Zlín - Zlíňané pozor. Český hydrometeorologický ústav vyhlásil výstrahu, která se týká kvality ovzduší. Index kvality ovzduší hlásí pro krajské město hodnotu špatná.  Důvodem je především překročení limitů polétavého prachu PM10.  Od nedělního poledne hlásí měřící stanice zhoršující se stav. Limit polétavého prachu je 50 mikrogramů na metr krychlový. Tento limit byl poprvé překročen v neděli v poledne a od té doby hodnota neustále stoupá. V pondělí ve 12 hodin činila hodnota polétavého prachu 135,9 mikrogramů na metr krychlový.

Polétavý prach vzniká téměř výhradně jako produkt lidské činnosti – při spalovacích procesech, tavení rud, ale také z půdy zbavené vegetačního krytu. Čím menší průměr částice má, tím déle zůstává v ovzduší. Částice velikosti okolo 10 µm jsou zachyceny v horních cestách dýchacích, menší mohou pronikat do dolních dýchacích cest. Vůbec nejnebezpečnější jsou částice menší než 2,5 µm – tyto se mohou dostat až do plicních sklípků. Polétavý prach způsobuje kardiovaskulární onemocnění, choroby dýchacích cest, snižuje délku života a zvyšuje kojeneckou úmrtnost. Odborníci v těchto dnech radí omezit pohyb venku a nevyvíjet velkou fyzickou aktivitu. Vhodné je také omezit větrání. 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2022 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru