Česky

Česky

English

menu
zavřít

ČTK hledá fotky pro výstavu Okamžiky sametové revoluce

15. 4. 2019

Aktuality

15

Zlín - Ke třicátému výročí sametové revoluce připravila Česká tisková kancelář (ČTK) projekt, do kterého chce zapojit obyvatele České republiky. Jeho cílem je nasbírat...

Ilustrační foto

Zlín - Ke třicátému výročí sametové revoluce připravila Česká tisková kancelář (ČTK) projekt, do kterého chce zapojit obyvatele České republiky. Jeho cílem je nasbírat od veřejnosti co největší množství fotografií jak z podzimního dramatického dění roku 1989, tak i z událostí, které byly předzvěstí listopadové revoluce  (např. Palachův týden, srpnové události, trabanty v pražských ulicích, svatořečení Anežky Přemyslovny).

Díky fotografiím z archivů a fotoalb široké veřejnosti chce národní agentura doplnit obraz významné historické události, jejíž podobu známe především z fotografií z Václavského náměstí nebo z Letné. Ambicí je nasbírat fotografie z mnoha českých a moravských měst i vesnic.

Nejlepší snímky se stanou součástí unikátní venkovní výstavy, která se představí přinejmenším na dvou místech: na přelomu července a srpna 2019  bude mít předpremiéru na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, kde bude možné ji zhlédnout až do poloviny září.  V listopadu bude ve finální podobě instalována v Praze.

Projekt volně navazuje na úspěšnou výstavu Okamžiky století (www.okamzikystoleti.cz), kterou ČTK loni připravila ze svého bohatého fotografického archivu ke stému výročí založení Československa. Ta zavítala do devíti měst, v Praze byla k vidění dokonce třikrát.

 „Tentokrát se, možná trochu troufale, snažíme vtáhnout veřejnost už do příprav výstavy. Budeme moc rádi, pokud se nám podaří nasbírat dobové fotografie z různých koutů republiky, a to nejen z náměstí, ale i ze škol, divadel či továren. Věříme, že v rodinných albech a archivech amatérských fotografů se skrývá spousta zajímavých snímků, které by se mohly stát součástí společného sametového fotoalba,“ řekl generální ředitel ČTK Jiří Majstr.

Některé fotografie mohou být se souhlasem autorů zařazeny do  Fotobanky ČTK, která spravuje nejrozsáhlejší zpravodajský fotoarchiv v České republice. Díky projektu se vytvoří komplexní fotografický obraz událostí revolučního roku 1989, který tak zůstane přístupný i pro další generace.

„Fotobanka ČTK není a nikdy nebude pouze jednou pro vždy dokončená sbírka nebo dokonce pouhý archiv. Neustále se snažíme ji doplňovat a obohacovat nejen z denního fotozpravodajství agentury, ale i z dalších zdrojů. Věříme, že tento projekt doplní mozaiku obrazového zpravodajství a zachytí příběhy, které byly tehdy ve stínu velkých událostí,“ uvedl šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch.

Lidé mají možnost přispět fotografiemi několika způsoby – nahráním na webové stránky okamzikysametu.cz, během setkání s organizátory projektu ve vybraných krajských městech nebo je mohou zaslat do ČTK poštou či e-mailem na adresu: okamzikysametu@ctk.cz

Rozpis setkání je na stránce okamzikysametu.cz. První setkání bude ve spolupráci s krajskými redakcemi ČTK 23. dubna ve Zlíně, uskuteční se od 15:00 do 18:00 v kavárně Baťova institutu. O den později bude setkání v Olomouci. Zájemci mohou přinést své fotografie, které budou přímo na místě naskenovány, případně sdělit své vzpomínky či příběhy fotografií, které se rovněž mohou stát součástí výstavy.

Sbírka fotografií, které by se mohly objevit na výstavě, skončí 30. září 2019, pro první verzi výstavy je uzávěrka 30. června.

 

 

Kontakty:

Milena Schmidová, mluvčí ČTK, mluvci@ctk.cz

Kristýna Jirátová, kurátorka výstavy Okamžiky sametové revoluce, okamzikysametu@ctk.cz

TZ ČTK

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru