Česky

Česky

English

menu
zavřít

Demolice v centru potrvá týdny, na dopravní omezení upozorní značky

22. 5. 2023

Aktuality

378

Zlín – Technologická fakulta, nejstarší budova zlínské Univerzity Tomáše Bati (UTB), je kvůli havarijnímu stavu v demolici. Bourací práce, které začaly v zastavěné části městského centra, potrvají v zabezpečeném prostoru přibližně do poloviny července a dočasně si vyžádají dopravní omezení. Řidiče mířící do východního křídla bývalého průmyslového areálu Svitu, kde stržení probíhá, upozorní na změny provozu dopravní značky.

Fakulta postavená v roce 1932 se postupně promění ve zhruba dvacet tisíc tun suti. Vybouraný materiál se bude postupně odvážet na dotřídění, recyklaci a na skládku.

Demoliční stroje jsou vybaveny systémem vlastního skrápění, který snižuje prašnost. V oploceném areálu bude po celou dobu bourání fungovat také obsluha s proudnicí. „Výstavba nového objektu na stejném místě začne na jaře příštího roku,“ informoval kvestor UTB Alexander Černý s tím, že novostavba by měla vzniknout do září 2026.

„Demolice bude stát 26 milionů bez DPH, výstavba nové budovy vyjde přibližně na 566 milionů korun. Celkem 441 milionů pokryjí dotace, zbytek zaplatí univerzita z vlastních zdrojů,“ uvedl rektor UTB Milan Adámek.

Technologickou fakultu, jejíž demolici doporučili experti z Kloknerova ústavu ČVUT v Praze, navštěvuje 1700 studentů a 170 zaměstnanců. Stěhovat se museli do provizorních prostor na čtyřech místech ve městě. „Pokud jde o původní objekt, nacházelo se v něm přes třicet laboratoří, deset seminárních místností a dvě velké posluchárny,“ doplnila mluvčí UTB Petra Svěráková.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru