Česky

Česky

English

menu
zavřít

Den klastrů ve Zlínském kraji

3. 10. 2017

Aktuality

21

Zlín - Umět spolupracovat, společně přicházet na unikátní řešení, klást si ambiciózní cíle, které by jedna firma sama nikdy nezvládla, a zvyšovat konkurenceschopnost svého oboru – to jsou principy...

Ilustrační foto

Zlín - Umět spolupracovat, společně přicházet na unikátní řešení, klást si ambiciózní cíle, které by jedna firma sama nikdy nezvládla, a zvyšovat konkurenceschopnost svého oboru – to jsou principy, na kterých stojí klastrové organizace. Ty se představí 4. 10. 2017 ve Zlíně na akci „Den klastrů ve Zlínském kraji“, kterou pořádá Národní klastrová asociace ve spolupráci s Fakultou managementu a ekonomiky Univerzity T. Bati ve Zlíně.

Pod záštitou hejtmana Jiřího Čunka a primátora města Zlína Miroslava Adámka se 4. října uskuteční přehlídka úspěchů českých klastrových organizací, která tentokrát dorazí do Zlína. Jde totiž už o čtvrtý Den klastrů v některém z krajů ČR. V roce 2016 to byl Den klastrů v Pardubickém a Středočeském kraji, letos na jaře již proběhla tato akce v Jihomoravském kraji. Pro zájemce o detaily máme tyto nezapomenutelné události zachyceny na http://www.nca.cz/cs/dny-klastru.

V prostorách Fakulty managementu a ekonomiky (FaME) na Mostní ulici se v dopolední části manažeři 10 vystavujících klastrových organizací podělí o výsledky své práce i plány do budoucna. Jejich program je nabitý řízením projektů spolupráce firem a univerzit, společným postupem při překonávání bariér v rozvoji firem v klastru a neustálým zlepšováním jejich mezinárodní pozice. Zde je třeba připomenout jednu ze základních výzev pro firmy v klastrech – „spolupracujme lokálně, abychom rostli globálně“. Tak se z přirozených klastrů - koncentrací firem v silném oboru v regionu vytvářejí strategicky orientované a specializované klastrové organizace. Na Zlínském kraji se to dá dokonale demonstrovat. Přirozené klastry jsou zde dědictvím baťovské éry – např. plasty, strojírenství, letecký průmysl a kreativní obory. A jak dnes funguje Plastikářský klastr s 47 členy, Moravský letecký klastr, Zlínský kreativní klastr a další úspěšné klastrové organizace, se mohou dozvědět všichni, kdo se přijdou na Den klastrů ve Zlínském kraji podívat a nenechají si ujít i zajímavý odpolední program.  V  podání výzkumníků a odborníků především z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) i zástupců firem se mohou návštěvníci seznámit s praktickými přínosy leckdy převratných výzkumně-vývojových projektů, které by se bez angažovanosti oborových lídrů v klastru sotva zrealizovaly. Vedle již zmíněných klastrových organizací ze Zlínského kraje zde vystoupí zástupci klastru Nanoprogress, Network Security Monitoring Cluster, Českého a moravského sklářského klastru a Moravskoslezského automobilového klastru.

Klastrové organizace tak přinášejí krajům řadu výhod, především pak konkurenční výhodu danou silným oborem s kořeny v regionu a dobře zorganizovanou sítí spolupracujících firem napříč hodnotovým řetězcem. Proto je  Den klastrů také podnětem k vyššímu využití synergií, sociálního kapitálu a inovačního potenciálu klastrů ze strany krajů. K tomu je zapotřebí nastartovat aktivní regionální klastrovou politiku zahrnující mapování přirozených klastrů, profesionální facilitaci jejich aktérů ke spolupráci a inkubaci začínajících klastrových organizací. Že jsou to investice, které se prokazatelně vyplácejí, potvrdí i prof. Drahomíra Pavelková z FaME UTB, která se problematikou klastrových politik a významem klastrů dlouhodobě zabývá.

Þ  Národní klastrová asociace (www.nca.cz ) sdružuje 24 klastrových organizací z celé České republiky a dalších 8 členů z univerzitní, inovační, regionální a poradenské sféry. Celkově pokrývá přibližně 50 vzdělávacích institucí, 20 výzkumně-vývojových institucí a 400 firem, s více než 160 000 zaměstnanci a obratem přes 450 mld. Kč.

 

Eva Wiedermanová, PR manažerka Národní klastrové asociace

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru