Aktuálně:   UŽ SU ZLÍŇÁK!

Česky

Česky

English

menu
zavřít

Den pro Zuzanku pokořil rekord. Vydělal půl milionu a zazpívat přišel i Pokáč

15. 12. 2023

Aktuality

548

Zlín - Půl milionu korun. Přesně taková částka poputuje díky dobročinné akci Den pro Zuzanku na pomoc onkologicky nemocným dětem. Letošní 12. ročník se uskutečnil ve středu 13. prosince v prostorách Mateřské školy Osvoboditelů v Kolektivním domě. Den pro Zuzanku se koná pravidelně před Vánocemi na památku Zuzanky Oškerové, která v roce 2012 podlehla ve svých čtyřech letech zákeřné leukémii.

Od stejného roku děti z „její“ mateřinky vyrábí vždy před vánočními svátky se svými učitelkami nejrůznější dárky a drobnosti, které se nabízí k prodeji na dobročinném jarmarku za účasti Zuzančiny rodiny. Postupně se k akci ve stejném duchu připojily další školky ze Zlínska. Výtěžek z jarmarků společně s příspěvky dalších dárců a zlínských firem putují prostřednictvím Nadačního fondu Krtek Klinice dětské onkologie při Fakultní nemocnici v Brně, kde se Zuzanka léčila. Letošní výtěžek je nejvyšší v historii akce.

„Dvanáctá vzpomínka na Zuzanku Oškerovou byla mimořádně povedená. Vybraná částka totiž není jen novým rekordem, ale také důkazem, že lidé mají v dnešní těžké době stále srdce na pravém místě a nepřestávají si vzájemně pomáhat,“ uvedla náměstkyně primátora pro školství Martina Hladíková.

Do letošního ročníku se zapojilo celkem osm školek. V té „ústřední“, Mateřské škole Osvoboditelů, se konal i doprovodný program, který znovu zpestřila i návštěva speciálního hudebního hosta. Tentokrát zde vystoupil Pokáč, kterého při jedné z písní na kytaru doprovodila i Zuzančina sestřička Lili. Děti a rodiče pozdravil společně s náměstkyní Martinou Hladíkovou i podporovatel Nadačního fondu Krtek, cyklista Josef Zimovčák.

Zlínský magistrát přispívá školkám pravidelně na nákup materiálu, ze kterých děti připravují dárky právě pro slavnostní Den pro Zuzanku. „S dětmi jsme letos vyráběli přírodní i keramické svícny, průhledné baňky s peříčky, andílky, ozdoby na stromeček, panáčky ze šišek, zdobené tašky, voňavé bylinkové pytlíčky a spoustu dalších dárků. Vždy jim při tom vysvětlujeme, komu penízky z prodeje pomohou a že ony samy tím podpoří dobrou věc. Krásné je, že se za námi díky Dnu pro Zuzanku vrací i rodiče dětí, které kdysi naši školku navštěvovaly. Přinášejí peníze i další výrobky na jarmark. Zuzanka nás stále spojuje,“ říká ředitelka MŠ Osvoboditelů Hana Kadlčáková.

Do letošního ročníku se vedle Mateřské školy Osvoboditelů zapojily školky Oskárek, Sokolská, Česká, Dětská, Budovatelská, Družstevní a Dětské centrum Vlnka. Jejich výtěžek ve výši 156 404 korun doplnily do půl milionu další peníze od individuálních dárců a firem ze Zlínska.

„Za uplynulých dvanáct let vydělal Den pro Zuzanku na dětskou onkologii už téměř čtyři miliony. S Nadačním fondem Krtek stále úzce spolupracujeme a získané peníze jdou vždy po domluvě s lékaři Kliniky dětské onkologie při Fakultní nemocnici Brno na konkrétní účel. Ať už je to dovybavení o užitečné přístroje a pomůcky, vylepšení prostředí kliniky nebo třeba pořízení vybavení pro domácí péči o malé pacienty. Všem, kteří se na tom v průběhu let podíleli, ze srdce děkujeme,“ doplňují Daniela a Dušan Oškerovi, rodiče Zuzanky.

Letošní výtěžek se podle zástupců fondu Krtek použije na nákup centrály k monitorům vitálních funkcí.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2025 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru