Česky

Česky

English

menu
zavřít

Divadlo hostí výstavu Jan Palach 69

16. 1. 2019

Aktuality

12

Zlín – Dnes si připomínáme 50. výročí sebeupálení českého studenta Jana Palacha.

vystava-jan-palach.jpg

Zlín – Dnes si připomínáme 50. výročí sebeupálení českého studenta Jana Palacha. U této příležitosti se ve foyer Městského divadla Zlín koná obnovená výstava "Jan Palach ´69". Potrvá do 8. února.

Výstavu uvádí text autorů – Petra Blažka, Patrika Eichlera a Jakuba Jareše:

V lednu 1969 se na pražském Václavském náměstí zapálil dvacetiletý student Jan Palach. Chtěl tak vyburcovat své spoluobčany, aby se postavili nastupující "normalizaci". Ačkoliv politický vývoj se mu zvrátit nepodařilo, hluboko se zapsal do paměti společnosti. Již od své smrti je však nejčastěji připomínán především jako symbol – pochodeň, oběť nebo národní hrdina. Tato výstava chce oproti tomu nabídnout jiný pohled a přiblížit život a čin Jana Palacha v historických souvislostech. Snaží se zasadit jeho příběh do kontextu pražského jara a nastupující "normalizace", přibližuje Palachův život i myšlenkové zázemí, z něhož vycházel, vykresluje plánování i samotné provedení jeho činu stejně jako ohlas, který ve společnosti vyvolal.

Výstava Jan Palach 69 sestává z dvaceti bannerů, na kterých se lze seznámit s archivními materiály a dobovými dokumenty. Pořadatelem výstavy, která vznikla ve spolupráci Filosofické fakulty UK, Národního muzea a Ústavem pro studium totalitních režimů, je spolek Zlínská křižovatka.

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru